foto: Twitter

Temné miesto zvané internet nemusíme nikomu predstavovať.

Práve vďaka nemu máme prístup k nelegálnym filmom, veľkému množstvo pornografie a samozrejme aj zaujímavým informáciám, ktoré sa však v tomto svete nachádzajú v zanedbateľnom počte. Internet umožnil aj spustenie celkom prvej kryptomeny s názvom Bitcoin. Ten ste si v čase jeho vzniku mohli kúpiť za pár drobných a keď sa jeho hodnota trochu pozdvihla, dala sa ním zaplatiť trebárs pizza.

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak to, čím ste v roku 2009 zaplatili pizzu, by z vás dnes mohlo pokojne spraviť milionára. V roku 2017 sa hodnota Bitcoinov, ako prvej kryptomeny, závratne zdvihla a mnoho svetových bánk predpovedalo jej úpadok a totálne narušenie ekonomiky. Aj v súvislosti s týmito udalosťami začali vznikať rôzne ďalšie krytpomeny. Dnes si predstavíme päticu tých najbizarnejších.

UfoCoin

Rebríček odštartujeme kryptomenou UfoCoin. Tá je skutočne pozoruhodná, keďže kryptomeny ako také sa často stávajú terčom obvinení práce iluminátov a slobodomurárov. To, že vo svojom logu ukazuje mimozemšťana svedčí o tom, že by tieto konšpirácie mohli byť pravdivé, čo samozrejme nepripúšťame. Ide však o odvážnu provokáciu a UfoCoin si dokázal aj napriek tomu získať pomerne vysoké množstvo priaznivcov. Jej sloganom je veta: „Všade, kde je internet, tam môžete poslať alebo prijať UFO. Dokonca aj vo vesmíre.

Dogecoin

Krypotmena Dogecoin vznikla v roku 2014. Funguje na báze populárneho Litecoinu, no už po dvoch mesiacoch existencie ho predčila v počte transakcií. Vývojári tejto kryptomeny sa rozhodli zviezť po ceste humoru a ako svoj symbol si zvolili populárny mém, na ktorom figuruje pes Shiba Inu. Ide o skutočne absurdnú kryptomenu, ktorej zvláštnosť zabezpečuje práve jej tvár. Krypotemna Dogecoin vytvorila zbierku a pričinila sa o to, aby sa na olympiádu v Soči dostal jamajský bobový tím.

Ethereum

Ethereum vznikla len pred tromi rokmi, no hneď na počiatku sa stala tŕňom v oku vývojárom ostatných kryptomien, keďže podobne ako u Bitcoinu, jej hodnota začala rásť rapídnym tempom. Zaujímavosťou je, že keď s ňou chcete obchodovať, musíte podpísať inteligentnú zmluvu. V tej sú obsiahnuté podmienky používania a jej účelom je predísť podvodom, ktorých obeťou sa investori mnohokrát stávali. Pokiaľ jedna zo strán nedodrží podmienky a druhá sa stane obeťou podvodu, kryptomena zabezpečí refundáciu, teda návrat coinov k pôvodnému majiteľovi.

PotCoin

V americkom štáte Colorado bola marihuana legalizovaná už pred slušným časom. Napriek tomu banky v štáte nechceli mať s týmto biznisom nič spoločné a tak k obchodovaniu a transakciám mala pomôcť práve mena PotCoin, ktorá sa na svojom logu pýši marihuanovým listom. Názov PotCoin v doslovnom preklade znamená trávová minca. Podobne ako Dogecoin aj PotCoin je akousi „divíziou“ Litecoinu. Jeho úloha má byť teda jednoduchá. Donútiť banky v Colorade, aby sa neobávali tohto legálneho biznisu, ktorý v súčasnej dobe neustále rastie a smeruje aj do ostatných štátov USA.

Coinye

Kryptomena Coinye už síce neexistuje, no skutočne ide o najväčšiu absurdnosť, ktorá sa v tomto svete virtuálneho finančníctva nachádza. Pri svojom vzniku niesla názov Coinye West, narážala tým na známeho rapera a producenta Kanyeho Westa. Vo svojom logu dokonca niesla aj jeho tvár. Keď sa o jej existencii pred jej vznikom dozvedel samotný umelec, vývojárov si vzali na mušku jeho právnici a zakázali jej vznik. Tvorcovia pozmenili Kanyeho tvár tak, aby bol spolovice človek a spolovice ryba a názov skrátili len na Coinye. Napriek tomu bola krátko po jej spustení zrušená v dôsledku porušenia pravidiel. Stále je funkčná a môžete v nej prevádzať transakcie, no jej hodnota je natoľko nízka, že by do nej investoval len niekto, kto sa potrebuje zbaviť výdavku z nákupu.

Pozri aj: Od čiernych dier až po kmeňové bunky. Tieto perfektné dokumenty vám zaujímavou formou priblížia prácu Stephena Hawkinga

Uložiť článok

Najnovšie články