Patrí medzi najmladšie plemená, no svojim výzorom pripomína starčeka. Jedno z našich národných plemien, Slovenský hrubosrstý stavač tento rok oslávi 36 rokov svojej oficiálnej existencie. Aká bola cesta k jeho vzniku a čo k nej viedlo?
Milá tvár a vľúdne oči, ktoré sú v nej zasadené, si k svojej dnešnej podobe vytvorila cestu skrz takpovediac náhodu. Chovatelia českých fúzačov a weimarských stavačov si totiž všimli výskyt šteniat, ktorých farba pripomínala popol. Táto rarita ale nebola súčasťou zapísaného štandardu a boli priam nežiadané.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Šťastie sa na týchto niekoľko netradičných usmialo až približne v 40. rokoch minulého storočia, kedy sa nestor slovenskej kynológie, Koloman Slimák, rozhodol vyšľachtiť z nich niečo iné, nové. Do procesu bol zapojený aj nemecký drôtosrstý stavač, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou „otcom“ hrubej srsti nového plemena.
Postupom času sa počet jedincov tohto druhu zvýšil natoľko, že sa poľovníci a chovatelia pokúsili spoločne o jeho oficiálne uznanie Medzinárodnou kynologickou federáciou. Prvý pokus nebol úspešný, a tak bolo potrebné vynaložiť viac snahy. Problémom bolo nedostatočné rozdelenie krvných línií plemena.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
To sa podarilo zmeniť a v roku 1983 s troma krvnými líniami aj oficiálne uznať. Slovenský hrubosrstý stavač sa stal medzinárodne uznávaným počas zasadnutia v Madride. Týmto okamihom získalo Slovensko svojho prvého a doposiaľ jediného reprezentanta vo kategórií vznešených stavačov.
Už na malých šteňatách môžeme vidieť znaky plemena, ktorými je krásna sivastá farba a drsné fúzy v okolí papule, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou dospelého jedinca. Rodia sa s modrými očami no počas dospievania sa ich farba mení na jantárovú. Občasne sa vyskytnú jedinci s bielymi fľakmi na nohách, hrudi alebo chrbte, čo je akceptované.
Dospelý jedinec sa vzrastom radí medzi stredné až väčšie psy. Podobne ako u iných plemien, aj v tomto prípade je samec so svojou výškou 62-68 centimetrov vyšší, ako samica. Ako vieme z názvu, jeho srsť je hrubá a splývavá. Na hlave nájdeme výrazné obočie a fúzy, ktoré sú preň charakteristické.
I keď ide v tomto prípade hlavne o poľovnícke plemeno, so svojou priateľskou a milou povahou dokáže byť verným rodinným spoločníkom. Jediné, čo mu musíte zaručiť je veľké množstvo aktívneho pohybu. Pre poľovníkov predstavuje významného člena loveckého tímu, s ľahkosťou výcviku a záľubou v prinášaní, vode či sledovaní zveri.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aj napriek tomu, že je slovenský hrubosrstý stavač jedným z našich národných plemien, mnoho ľudí o tom ani nevie. V roku 2007 bolo na Slovensku dokonca len zhruba 30 chovných jedincov a tým pádom bol ako plemeno zaradený do skupiny ohrozených plemien.
Nahlásiť chybu v článku