Prvý ročník festivalu Hviezdne noci sa v rámci sekcie „Fenomén Slovensko“ sústredil na zobrazenie legendy o Jánošíkovi v slovenskom filme. Tento rok festival preskúma...

Prvý ročník festivalu Hviezdne noci sa v rámci sekcie „Fenomén Slovensko“ sústredil na zobrazenie legendy o Jánošíkovi v slovenskom filme. Tento rok festival preskúma pre slovenskú kinematografiu nemenej dôležitý fenomén.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedným z najfrekventovanejších námetov príznačných pre kinematografiu tejto krajiny je Slovenské národné povstanie. V sekcii festivalu “Film a história” sa návštevníci budú môcť pozrieť na samopaly slovenských partizánov.

Žánrová rôznorodosť

Dva dokumentárne filmy s rovnakým názvom, Za slobodu, ponúknu odlišný pohľad na udalosti povstania. Táto časť našich dejín sa predstaví aj ako dobrodružná melodráma (Vlčie diery), ale tiež ako existenciálna rodinná dráma (Polnočná omša). Vojnu uvidíte z perspektívy nevinného dieťaťa (Keby som mal pušku) či vo forme detektívky (Trofej neznámeho strelca). Poviedkový film Zbehovia a pútnici zaujme ironickým pohľadom na osudové dni nášho národa.

hviezdne noci vlcie diery

Takmer všetky filmy budú premietané exkluzívne z 35mm filmovej kópie. Pre festival ich zapožičia Slovenský filmový ústav. Divák bude mať možnosť nielen vidieť filmy o partizánoch, ale tiež zažiť spôsob ako boli kedysi premietané “z kotúča”.

Sugestívne fotografie

Sekcia bude mať sprievodný program v podobe výstavy fotografií Šymona Klimana. Vystavené budú jeho veľkoformátové portréty bojovníkov SNP.

Kliman od roku 2008 fotografuje a zbiera príbehy starnúcich partizánov. Jeho práca sugestívnym spôsobom zachytáva autentické svedectvo hrdinov, ktorí ešte stále žijú medzi nami.

Zamlčiavanie skutočností

Pri takej paráde, aká bývala okolo osláv SNP po roku 1948, nesmel chýbať ani film. Pravda, film, ktorý vyhovoval oficiálnemu výkladu dejín Komunistickej strany. Vyzdvihnuté muselo byť hrdinstvo komunistickej časti odboja. Príslušníci iných odbojových skupín povstania sa nesmeli ukazovať.

Zdôrazňovalo sa angažovanie Sovietov. O ďalších národoch, ktoré prišli povstaniu pomôcť, sa nehovorilo. Zamlčiavalo sa aj utrpenie Židov a Rómov. Na opačnej strane stáli nemilosrdní Nemci a domáci fašisti z radov Hlinkovej gardy – zobrazení ako plochí vrahovia.

Ale húževnatí filmári nastavené mantinely prekonávali a najmä v slobodnejších 60. rokoch sa režiséri snažili uchopiť tému povstania neošúchaným spôsobom. 18. – 21. augusta uvidíte v Bytči najmä takéto filmy.

hviezdne noci polnocna omsa

Tituly uvedené na Hviezdnych nociach:

Za slobodu, 1945, r. Paľo BIELIK, 18 MIN. – 35 mm
Za slobodu, 1955, r. Stanislav BARABÁŠ, 67 MIN. – 35 mm
Vlčie diery, 1948, r. Paľo BIELIK, 122 MIN, digitál
Polnočná omša, 1962, r. Jiří KREJČÍK, 88 MIN. – 35 mm
Zbehovia a pútnici, 1968, r. Juraj JAKUBISKO, 100 MIN. – 35 mm
Keby som mal pušku, 1971, r. Štefan UHER, 87 MIN, – digitál
Trofej neznámeho strelca, 1974, r. Vladislav PAULOVIČ, – 35 mm

Uložiť článok

Najnovšie články