Polárna žiara je fenomén, o ktorom si zrejme každý povie, že by ho chcel aspoň raz za život zahliadnuť. O to fascinujúcejšia je pre astrofotografov alebo ľudí, ktorých zaujíma vesmír. Už vopred sme vás upozorňovali, že budete mať jedinečnú možnosť opäť toto nebeské divadlo vidieť aj z územia Slovenska.
Odborníci už včera predpokladali, že pôjde o silný jav, a to vplyvom početných erupcií na Slnku. Vedci dokonca vydali varovanie pred geomagnetickou búrkou. Napokon polárna žiara zaplavila celé Slovensko a nemala len červenú až ružovkastú farbu, ako je to v našich končinách bežné.
Mimoriadna vzácnosť
Ako píše iMeteo, meteorológovia si myslia, že dôvodom nezvyčajne jasnej polárnej žiary je mimoriadna aktivita Slnka, ktoré v posledných dňoch zaznamenáva jednu erupciu za druhou.
„Počas nocí z piatku na sobotu a zo soboty na nedeľu sú šance na zaznamenanie či zbadanie polárnej žiary z Česka aj Slovenska. Dôvodom je búrlivá aktivita Slnka, ktoré za posledný deň vyprodukovalo desať silných erupcií,“ predpokladal už skôr astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.
Dodal tiež, že oblaky plazmy by mali zasiahnuť našu planétu v priebehu piatkových nočných hodín a spôsobiť geomagnetické búrky trvajúce pravdepodobne cez celý víkend.
A skutočne sa tak stalo. V piatok zasiahla Zem extrémne silná geomagnetická búrka. Tá dosiahla až 4. stupeň a išlo o najsilnejšiu búrku tohto druhu za posledných 19 rokov.
Aj keď spočiatku sa zdalo, že sledovanie polárnej žiary nebude isté, obloha sa nakoniec vyjasnila, počasie sa upokojilo a Slovensko zaplavili odtiene sýto červenej, ružovkastej a dokonca aj zelenej farby.
Práve zelená polárna žiara je skutočná vzácnosť, ktorú množstvo ľudí neuvidí ani raz za život. Je dôkazom toho, že naša planéta „bojuje“ so slnečnými vetrami a s prísunom mohutnej koronálnej hmoty, ktorá rozrušuje magnetické pole Zeme.
Nahlásiť chybu v článku