Foto: So súhlasom bbonline.sk

Sen, ktorý bol pre toto mesto možno až príliš veľký.

Ambície niektorých miest na Slovensku sú občas skutočne vysoké. Zriedkakedy môžeme povedať, že až príliš, ale vyskytujú sa aj také prípady. Jedným z podobných bol aj projekt, ktorý mal len pred pár rokmi priniesť do krajského mesta, Banskej Bystrice jej vlastné more. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt „More“ v Banskej Bystrici sa zrodil v roku 2013, kedy sa aj napriek ekonomickej kríze cestovnému ruchu v regióne darilo. Najväčšou inšpiráciou bol daného času pre prednostu mestského úradu vodný zábavný park Seagaia v japonskom meste Mijazaki, ktorý sa mu zapáčil natoľko, že si ho vedel predstaviť aj na Slovensku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Outbreak Europe (@outbreakeurope),

Výzvou k zmene bol stav už existujúceho kúpaliska

Silným popudom k zmene bol aj stav už existujúceho plážového kúpaliska, ktorý návštevníkov mesta príliš nelákal. Pre posilnenie jeho návštevnosti preto bolo potrebné podstúpiť krok k jeho vylepšeniu. Nápad nadchol poslancov, ale aj firmu Aqualand Slovakia, ktorá má od roku 2007 prenajaté kúpalisko na dobu 30 rokov.

Veľký projekt, ako bol tento sa pochopiteľne nedokázal zaobísť bez investorov. Z tohto dôvodu mesto oslovilo 700 investorov, prevádzkovateľov zahraničných veľkých akvaparkov, no z daného počtu sa so záujmom vrátili len traja, čo nie je príliš veľa. K uskutočneniu chýbal ešte aj jeden drobný, ale drahý detail, ktorý sa nepozdával väčšinovej časti vedenia mesta.

Poslanci s projektom nesúhlasili, mesto áno

Prvým a jedným z najdôležitejších krokov k začatiu realizácie celého projektu bolo totiž potrebné vytvoriť štúdiu uskutočniteľnosti v hodnote 30-tisíc eur, čo vôbec nie je málo. Mnoho poslancov tento návrh kritizovalo a považovalo priam za výsmech do tvárí občanov mesta.

Aj napriek viacnásobnému vyjadreniu nesúhlasu poslancov, úrad predsa len vyčlenil peniaze na prvotný ideový návrh, ktorý neskôr vytvorila architektonická firma FISCHER & PARTNERS. Tento návrh následne mesto prezentovalo niekoľkým miestnym podnikateľom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Рассказываем о роскоши (@luxurious_mag),

Zmysluplnejšie využitie prostriedkov

Realizácia podľa všetkého stroskotala na fakte, že jeden z kľúčových investorov jednoducho stratil záujem, nakoľko mu nebol dodaný spomínaný plán uskutočniteľnosti. Peniaze, ktoré mali byť naň použité ale poputovali na úplne iné a nepochybne aj rozumnejšie účely. Banská Bystrica síce nemá svoje vlastné more, ale obyvatelia sa mohli v roku 2014 tešiť z nových a opravených ciest.

Uložiť článok

Najnovšie články