Foto: Pixabay, Wikimedia

Slovensko je v recyklácii odpadu oustiderom Európskej Únie. Niektoré obce však z priemeru poriadne vytŕčajú a dosahujú úroveň Nemecka, Rakúska, či Švédska.

Slovensko sa v téme recyklácia odpadu veru nemá čím chváliť. Patríme na chvost Európy a keď sa trochu rozhliadnete po svojom okolí, určite uznáte za vhodné, že s odpadom nenakladáme tak, ako sa na rozvinutú krajinu v 21. storočí patrí. Jedným z hlavných problémov je aj to, že odpadové hospodárstvo má na starosti samospráva. Podľa zistení organizácie Priatelia Zeme si mnohé obce svoju povinnosť neplnia dostatočne, či dokonca vôbec. No napriek tomu môžeme byť hrdí na obce, ktoré mierou recyklácie prekonávajú krajiny ako Belgicko, Holandsko či Rakúsko. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa štatistík Eurostatu zo začiatku roku 2017 je jasné, že Slovensko patrí dlhodobo v recyklácii komunálneho odpadu na európsky chvost. Horšie ako my je na tom v Európskej Únii už len Malta. Podľa štatistík z roku 2015 Slovensko zrecyklovalo 14,9% komunálneho odpadu, čo je oproti Nemecku na prvom mieste (66,1%) zahanbujúce číslo. Stačí sa rozhliadnuť po svojom okolí a v prvom rade na svoju domácnosť. Ak si nie ste istí ako správne recyklovať odpad, možno vám pomôže náš starší článok. Prejdime však teraz na pozitívnejšie správy.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Napriek tomu, že to so Slovenskom nevyzerá ružovo, niektoré obce našej krajiny sa od nízkeho priemeru poriadne odchyľujú a mieru recyklácie dostali na úroveň, ktorou disponujú krajiny ako Belgicko, Holandsko, Rakúsko či dokonca Nemecko. Tieto obce každoročne odmeňuje organizácia Priatelia Zeme prostredníctvom svojej súťaže 3Z 3Z (Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj). Cieľom súťaže je poukázať na pozitívne príklady, ktoré by mali byť inšpiráciou celej našej krajine.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Do užšieho výberu súťaže sa dostalo len 266 miest a obcí z celkového počtu 2888. Ostatné totiž nesplnili ani základné podmienky a nevykázali množstvo zrecyklovaného odpadu. Možno teda povedať, že hospodárenie s odpadom v drvivej väčšine slovenských obcí vyzerá katastrofálne. Prejdime však na pozitíva. Najlepšie výsledky v súťaži obcí získal Malý Cetín v okrese Nitra, ktorý sa svojou mierou recyklácie 63,6% tesne priblížil nemeckému priemeru. Prvú cenu v kategórii miest získala Nemšová s mierou 44,24 % čím sa dostala približne na úroveň Dánska. Cenu za samosprávu s najväčším pokrokom v oblasti recyklácie získal Imeľ neďaleko Komárna, ktorému sa za jeden rok podarilo zvýšiť mieru recyklácie o 34% a obec sa tak dostala na úroveň Rakúska (56%).

Foto: aviano.af.mil (ilustračné)

S recykláciou odpadu to teda v našej krajine nevyzerá ružovo, no obce ocenené organizáciou Priatelia Zeme dokazujú, že keď sa chce, tak sa dá. „Je povzbudivé vidieť, že aj v našich podmienkach je možné dosiahnuť takú vysokú mieru recyklácie odpadov. Ak sú vytvorené komfortné podmienky a ľudia sú dostatočne informovaní, 50 % miera recyklácie prestane byť ilúziou a stane sa faktom. Nech sú takého obce príkladom pre ostatných“ vyzýva Slovensko Branislav Moňok, podpredseda organizácie Priatelia Zeme.

Pozri aj: Neuveríte, že skutočne platia. Toto sú najbizarnejšie slovenské zákony, ktoré nadobudli platnosť v roku 2017

sme.sk, TASR, Priatelia Zeme
Uložiť článok

Najnovšie články