Foto: Unsplash

Kde sa v rámci Európy okúpete najkvalitnejšie?

Európska Enviromentálna Agentúra (EEA) prichádza každý rok v vyhodnotením kvality vodných plôch vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Pred letnou sezónou 2023 je teda jasné, že minuloročný víťaz neobhájil prvenstvo aj v tomto roku. Slovensko si síce v hodnotení polepšilo, no aj tak patrí k najhorším v zozname. 

Článok pokračuje pod videom ↓

EEA skúmala vzorky z 21 793 miest, kde sa ľudia v rámci územia členských štátov Európskej únie môžu kúpať. Zatiaľ čo minulý rok vyhralo naše susedné Rakúsko, tentoraz na pomyselný trón zasadol niekto iný, konkrétne ostrovný štát Cyprus.

Foto: Unsplash

Ten získal hodnotenie až 99,2. Vody, konkrétne všetky vnútrozemské, aj morské, boli hodnotené ako výborné, dobré, dostatočné alebo nekvalitné podľa noriem Európskej únie. Plávanie vo vodách klasifikovaných ako nekvalitné môže mať za následok ochorenia. Napríklad, ak by sa kúpajúci napili tejto vody, môžu pociťovať bolesti žalúdka alebo dostať hnačku.

Foto: EEA

Hneď na druhom mieste sa umiestnil minuloročný víťaz, Rakúsko (96,9). Naši západní susedia ťažia z kvality horských ľadovcových jazier a kvalitných prírodných podmienok. Len o chlp horšie sa umiestnilo Grécko s hodnotením 96,6. Na štvrtom mieste nájdeme obľúbené Chorvátsko, kde kvalita vody na kúpanie dosiahla hodnotu 95,6.

Slovensko je takmer najhoršie

Na území Slovenska sa brali vzorky baktérií z 32 vodných plôch, pričom opäť sme skončili na predposlednom mieste. Horšie ako my je na tom už len Poľsko, pričom je nutné dodať, že aj keď sa poradie na chvoste zoznamu nezmenilo, kvalitatívne sme si polepšili. Z minuloročného hodnotenia (rovných 50), sme poskočili na 59,4. Je to teda znak toho, že kvalita vôd v členských štátoch (vrátane Albánska či Švajčiarska) každým rokom stúpa.

Uložiť článok

Najnovšie články