Skutok sa nestal a korupcia na najvyšších miestach neexistuje. Slovné spojenia, ktoré pri ich vzniku najskôr bral každý vážne, neskôr si z nich robil srandu a dnes už len smutne poukazujú na situáciu v našej krajine. O tom, ako to skutočne na Slovensku vyzerá hovorí najnovší prieskum spoločnosti EY Global Fraud Survey. Slovensko je prehnité korupciou, v niektorých ukazovateľoch dokonca najviac na svete.
O výsledkoch prieskumu EY Global Fraud Survey informovali Hospodárske noviny. Závery sú pritom poriadne negatívne. V prieskume zameranom na podvody a korupciu dopadlo Slovensko veľmi zle. Viac ako polovica slovenských manažérov vidí v korupcii veľké riziko pre podnikanie v našej krajine. A nemožno sa im čudovať, podľa prieskumu je korupcia v sfére podnikania pomerne bežnou súčasťou Slovenska.
Ochota podplácať pre dobro biznisu je na Slovensku na vrchole svetového rebríčka. S cieľom získať či udržať kontrakt v období ekonomického poklesu, je ochotných podplácať 44% opýtaných respondentov. Horšie v tomto ukazovateli dopadli už len dve krajiny, ktoré sa prieskumu zúčastnili a to Indonézia a Malajzia.
Absolútne najhoršie naša krajina dopadla pri braní úplatkov, drahých darčekov či zábavných zážitkov. Takúto formu korupcie je ochotná využiť väčšina slovenských manažérov, až 82%. V tejto kategórii naša krajina absolútne dominuje a skončila na prvom mieste, teda najhoršie. Stredo a východoeurópsky priemer sa pritom pohyboval na hranici 40%, na západe dokonca len na 29%. 66% manažérov je pritom ochotná ponúknuť svojím partnerom nejaký druh zábavného zážitku ako nástroj na získanie spolupráce. Oproti celosvetovému priemeru je to niekoľkonásobne vyššie číslo (21%).
O tom, že korupcia je v našej krajine veľmi rozšírená, zdá sa nevedia už len politické špičky. Až 66% opýtaných manažérov našej krajiny sú totiž presvedčení, že korupcia je na Slovensku v podnikaní bežným javom, čo je opäť vysoko nad priemerom ostatných zúčastnených krajín (38%). Horšia situácia je podľa prieskumu v tomto ukazovateli v našom regióne len v Maďarsku a na Ukrajine.
Prekvapivo veľmi nízke čísla dosahuje Slovensko pri otázke, či sa firma dotyčného manažéra stala v posledných dvoch rokoch obeťou korupčného podvodu. Zdá sa, že staré dobré heslo „Skutok sa nestal!“ sa do slovenskej nátury zakorenilo poriadne hlboko. Korupciu vo spoločnostiach totiž potvrdilo len 4% slovenských firiem, čo je opäť raz v kontraste s ostatnými krajinami. V Dánsku a Nemecku korupciu vo firme priznalo 18% opýtaných, v Belgicku dokonca 20%.
Nech sa na výsledky prieskumu EY Global Fraud Survey pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu, stále nám to vyjde rovnako. Väčšina ľudí o korupcii vie, dokonca si myslia, že je bežnou súčasťou podnikateľského života v našej krajine. Keď však príde na lámanie chleba a korupcia sa má odhaliť, ostáva našej krajine len staré dobré porekadlo Vladimíra Mečiara.
HNonline
Nahlásiť chybu v článku