Zrejme vôbec nikomu netreba vysvetľovať, že na našej planéte sa nachádzajú rôzne kontinenty. Tie sa však časom oddelili od jedného superkontinentu menom Pangea. So všetkými našimi rozdielmi, alebo so samotným patriotickým presvedčením, že náš kúsok hliny je jednoznačne ten najlepší, je ťažké si predstaviť, že kedysi to bolo všetko prepojené. Táto mapa, miestami pôsobiaca priam až komicky nám ukáže, ako by to vyzeralo.
Približne 175 miliónov rokov dozadu sa naše dnešné kontinenty odpojili a tým rozdelili superkontinent menom Pangea. Superkontinent, ktorý bol len jednou veľkou masou pevniny obklopenej oceánom. Jednému umelcovi však napadlo pozrieť sa na to, ako by tento superkontinent vyzeral, keby obsahuje dnešné politické hranice. Tento projekt priniesol prekvapivé výsledky.
Napríklad Britské ostrovy by teda v tomto prípade vôbec neboli ostrovmi a ich susedmi by sa stali Francúzsko, Nórsko a Írsko. (V skutočnosti Britské ostrovy sa stali ostrovmi vďaka tsunami záplavám z pred 8 000 rokov.)
Nečakaným susedom USA by bolo Maroko. Brazília by stratila svoju najväčšiu pýchu, ktorou sú jej slávne pláže. Bola by totižto vnútrozemským štátom medzi Namíbiou a Kongom.
Však asi najšokujúcejšie zistenia sú, že napríklad Tibet by vôbec nebol spojený s Čínou a priam až komicky pôsobí fakt, že Austrália by susedila s Antarktídou. Medzi ostatných blízkych susedov Antarktídy by patrili aj India či Srí Lanka.
Môžeme si len predstavovať a polemizovať o tom, aký by bol svet a či by sa naše chápanie hraníc zmenilo, keby sa kontinenty nikdy neoddelili. Každopádne idea toho, že všetci vlastne pochádzame z tej istej pevniny je príjemná a núti nás zamyslieť sa nad našimi kultúrnymi odlišnosťami, vytvorenými práve geografickými rozdielmi.
interez.sk (Mária S.), unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku