Ilustračný záber: TASR/Oliver Ondráš

Goralská komunita bude novou národnostnou menšinou.

Goralská komunita bude novou, v poradí 15. oficiálnou národnostnou menšinou na Slovensku. Na návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) o tom v stredu rozhodla vláda SR na výjazdovom rokovaní v Červenom Kláštore, okres Kežmarok. Gorali toto rozhodnutie veľmi vítajú, tvrdia, že vďaka tomu budú môcť zachovávať svoje tradície a šíriť ich ďalej.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Pre Goralov je to zadosťučinenie, pretože goralská pospolitosť obsadzuje celé severné Slovensko, od Starej Ľubovne až po hornú Moravu – Jablunkov. Sme špecifickí, pretože v tom prostredí, kde vyrastáme, sa formujeme, vyznávame hodnoty ako pracovitosť, zodpovednosť, rodina či viera v Boha. Chceme, aby goralská kultúra ostala zachovaná aj pre ďalšie generácie,“ uviedol starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.

Budú môcť získať zdroje a rozvíjať kultúru

Upozornil, že vďaka zaradeniu do zoznamu národnostných menšín budú môcť na svoje aktivity získať zdroje zo štátneho rozpočtu a ďalej tak rozvíjať svoju kultúru. V Ždiari by tak financovali napríklad fungovanie folklórnych súborov či propagáciu Goralov doma a v zahraničí. „Sme už na Slovensku súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva a spolu s Poliakmi a Čechmi sa chceme zaradiť aj do zoznamu UNESCO,“ dodal Bekeš.

O zaradenie žiadali už pred 2 rokmi

O zaradenie do zoznamu národnostných menšín Gorali žiadali ešte v roku 2023. Starosta Ždiaru odhaduje, že sa k tejto komunite na Slovensku hlási približne 70 000 ľudí. Presné číslo bude známe až po najbližšom sčítaní obyvateľstva. Pri tom poslednom v roku 2021 si goralskú národnosť značilo celkovo 5 273 ľudí, z nich menšia časť na prvom mieste (537) a väčšia na druhom mieste (4736).

Goral Ján Gondek z Lesnice zdôraznil, že dosiaľ bolo veľmi náročné získať podporu od štátu na aktivity, ktorými sa snažia zachovávať svoje tradície. „V Pieninách robíme napríklad otvorenie letnej turistickej sezóny, Goralské dni a podobne. Komunitu sa snažíme prezentovať dlhé roky, napríklad aj prostredníctvom symbolického pasovania,“ priblížil Gondek, ktorý v stredu takto pasoval za Gorala aj slovenského premiéra.

„Pasuje sa valaškou, my ju voláme aj ciupaga, je to symbol Goralov, ktorým najprv chránia svoju rodinu a v starobe sa o ňu podopierajú,“ vysvetlil Gondek s tým, že za Gorala pasujú ľudí za zásluhy.

Na Slovensku tak bude po novom 15 národnostných menšín. Doposiaľ poslednou uznanou bola vietnamská národnostná menšina v roku 2023.

Uložiť článok

Najnovšie články