Ilustračná foto: TASR - Roman Hanc

Štyri z piatich obéznych detí zostanú obézne aj v dospelosti.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) upozorňuje na významný nárast počtu detí s nadváhou a obezitou. Prognózy naznačujú, že do roku 2035 bude každé druhé dieťa na Slovensku trpieť týmito problémami.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Obezita je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik mnohých vážnych ochorení. Podľa údajov VšZP sa počet poistencov s diagnostikovanou obezitou za posledné tri roky takmer zdvojnásobil. Mnoho ľudí nevníma obezitu ako zdravotný problém a rieši až pridružené ťažkosti, ako sú problémy s dýchaním, vysoký krvný tlak či psychické problémy.

Nadváha vedie k viacerým chronickým ochoreniam

„Nadváha v detstve a dospievaní je spojená s vyšším rizikom a skorším nástupom ďalších chronických ochorení. Ďalším dôsledkom obezity je zhoršenie funkcie pľúc, ohrozená je aj pečeň, no pre deti a dospievajúcich má aj nepriaznivé psychosociálne dôsledky – ovplyvňuje školské výsledky, sociálne väzby a znižuje sebadôveru,“ uviedla prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová.

Až 4 z 5 detí s obezitou budú s vysokou pravdepodobnosťou trpieť nadváhou aj v dospelosti. VšZP sa snaží bojovať s obezitou prostredníctvom projektu Pohyb je zdravý, ktorý poskytuje informácie o zdravom životnom štýle a správnom pohybe. Poisťovňa tiež hradí špeciálne vyšetrenia pre detských poistencov a podporuje projekt Slovensko proti obezite.

„Náklady na dlhodobú liečbu obezity ďaleko prevyšujú náklady na preventívne prehliadky,“ povedal predseda predstavenstva VšZP Matúš Jurových. Podľa dát WOF stála liečba obezity v roku 2019 na jedného obyvateľa Slovenska približne 473 eur, pričom do roku 2030 sa očakáva nárast na 830 eur.

Uložiť článok

Najnovšie články