Sú vzdelanejšie, dožívajú sa vyššieho veku, páchajú podstatne menej trestných činov, no napriek tomu zarábajú výrazne menej a majú aj nižšie dôchodky. Takýto je pohľad na život žien na Slovensku prostredníctvom štatistík. V prehľadných infografikách Slovenky, Slovákov a v podstate celé Slovensko spracoval Štatistický úrad Slovenskej republiky.
Aké dlhé sú naše hranice so susednými krajinami, koľko obyvateľov má Slovensko, demografické, hospodárske ale aj sociálne štatistiky. V novej publikácii Štatistického úradu Slovenskej republiky nájdete zaujímavo spracované infografiky s ešte zaujímavejšími údajmi o každom aspekte Slovenska a jeho obyvateľov. Napríklad aj porovnanie najväčších rozdielov medzi Slovákmi a Slovenkami.
Od roku 2009 vzrástla populácia Slovenska o 0,5% a podľa celosvetovej štatistickej stránky zameranej na demografiu dosahuje naša populačná krivka svoj vrchol práve v tomto období. Čo sa rodového pomeru týka, platí, že Sloveniek je o čosi viac ako Slovákov. Vďačiť za to môžu rôznym ďalším štatistikám, ako napríklad dĺžka života či úmrtí na rôzne ochorenia.
Slovenky sa totiž dožívajú v priemere takmer o 7 rokov vyššieho veku ako Slováci. Preto je priemerný vek žien na Slovensku 42,4 rokov, kým u mužov ľahko pod 40.
Podľa štatistík môžeme Slovensky vo všeobecnosti považovať za vzdelanejšie. Na vysokých školách ich denne študuje o 15-tisíc viac ako mužov, v minulosti bol pritom tento rozdiel ešte výraznejší.
Na Slovensku aj v 21.storočí badať rodovú ekonomickú nerovnováhu. Slovenky majú v priemere o takmer 300 eur nižšie platy o približne 100 menej dostanú aj na dôchodku. Navyše Slovenky dosahujú o takmer 15% nižšiu zamestnanosť. Zaujímavý je aj pohľad na trestnú činnosť. Slováci páchajú takmer 6-násobne viac trestných činov ako Slovenky.
Viac zaujímavých štatistík a infografík o Slovensku, Slovenkách a Slovákoch nájdete v publikácii Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorá podobné vydanie pripravila aj špeciálne pre hlavné mesto Bratislava.
Nahlásiť chybu v článku