Slovenka Alžbeta Melicharová mala v roku 1999 vložiť stotisíc korún na svoj účet do Ľudovej banky. Ľudová banka fungovala až do roku 2013, potom bola prevádzkovaná pod názvom Sberbank Slovensko. Od roku 2017 je zlúčená s Prima bankou Slovensko, pod spoločnosťou Penta Investments.
Správu priniesol portál TV Noviny, ktorý Slovákov upozorňuje na možnú vytrvalosť bánk v ujedaní poplatkov z vkladu svojich klientov.
Poplatky sa vyšplhali na 14,90 eura mesačne, nakoniec prišla o všetko
Na účte, ktorý si pani Melicharová viedla, nemala úroková sadzba prevyšovať výšku bankových poplatkov. Slovenka tak každý rok strácala z našetrenej sumy nielen vďaka inflácii, avšak hlavne preto, že na spiacom účte sa mesiac po mesiaci zbierali poplatky.
„Nekontaktovali ma 26 rokov. 26 rokov mi neponúkali bankomatovú kartu, neponúkali mi internet banking, vloženie peňazí na nejaký termínovaný vklad, to všetko, čo slušná finančná inštitúcia robí so svojím klientom – ako sa stará o svojho klienta, ako s ním komunikuje,“ povedala Melicharová pre portál TV Noviny.
Klientka nakoniec stratila všetok vklad – ba viac, v dôsledku ujedania bankových poplatkov jej namiesto našetrených peňazí vznikol dlh. „Kým úrok klesal, poplatky rástli. Ku koncu sa dostali až na 14 eur 90 centov za mesiac,“ informujú TV Noviny. Kontaktovať klientku mala banka až v momente, keď peniaze na účte došli, v apríli tohto roku.
Redaktor zo spravodajskej relácie mal osloviť Prima banku. Tá však podľa portálu odmietla odpovedať na otázky, prečo počas celého štvrťstoročia nebola klientka o tejto skutočnosti upovedomená.
Eva Čonková z odboru komunikácie Prima banky mala pritom na otázku (rovnako ako na ďalšiu otázku, či banka oslovuje iných klientov so „spiacimi účtami“) odpovedať: „K vašim otázkam sa však aj s ohľadom na zachovanie bankového tajomstva nemôžeme vyjadriť.“
Pokiaľ si ani vy nie ste istí, či je dobrý nápad nechávať svoje peniaze uložené na bežnom bankovom účte, podľa portálu Finax je dobrý nápad skontrolovať, či úroky na vašom účte zodpovedajú aktuálnym trhovým sadzbám, aby ste zabezpečili optimálne zhodnotenie svojich úspor.
Overte si tiež výšku bankových poplatkov, akými sú poplatky za vedenie účtov či transakčné poplatky, ktoré môžu ovplyvniť výslednú návratnosť.
Dnes už existuje mnoho alternatívnych možností, aby váš investičný prístup priniesol maximálnu návratnosť investícií a efektívne zhodnotenie vkladu. My sme vám napríklad prednedávnom priniesli článok o inovatívnej stratégii finančného riadenia, vďaka ktorému sa podarilo mnohým ľuďom splatiť obrovský dlh a dosiahnuť finančnú stabilitu. Prečítať si o ňom môžete na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku