Foto: Petr Horálek

Výnimočné javy na oblohe si budete môcť pozrieť už tento víkend.

Každoročne začiatkom januára môže svet pozorovať jeden z najbohatších meteorických rojov – Kvadrantídy. Je pomenovaný po zaniknutom súhvezdí a prináša so sebou vysoký počet preletov za hodinu. Odborníci tiež poukazujú na fakt, že tento rok, na rozdiel od tých predošlých, budú na pozorovanie priaznivé podmienky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kvadrantídy budú dobre viditeľné

Ako informuje portal Universe Today, tohtoročné Kvadrantídy vrcholia zajtra 4. januára so zenitovou hodinovou frekvenciou 80 (počet meteorov, ktoré je možné pozorovať za hodinu). Častým problémom pri pozorovaní Kvadrantíd je rušivý výskyt mesiaca na oblohe. Tentoraz je to však inak, vďaka úzkemu mesiacu v tvare kosáčika.

„Vrchol aktivity možno pozorovať v noci z 3. na 4. januára 2025 (z piatka na sobotu), pričom maximum nastane už 3. januára o 16. hodine SEČ. Aktivita po maxime bude klesať, ale spolu s vychádzajúcim radiantom roja pred svitaním sa udrží na vyšších hodnotách. Radiant sa bude nachádzať vysoko nad severovýchodným obzorom až v druhej polovici noci (teda 4. januára medzi polnocou a 6. hodinou rannou),“ upresňuje český astronóm Petr Horálek.

Materským telesom meteoru je planétka 2003 EH1.

Zatmenie Saturna

Meteorickým rojom sa nebeské predstavenie nekončí. Dôjsť má tiež k vzácnemu javu, ktorý sa vyskytuje raz za niekoľko rokov – Mesiac prekryje planétu Saturn.

„Počas sobotňajšieho súmraku sa budú obe telesá na nebi k sebe postupne približovať. Prekrytie nastane nad juhozápadným obzorom okolo 18:36 SEČ (platí pre Prahu, na rôznych miestach ČR a SR sa čas líši v minútach). Výstup Saturna spoza osvetlenej časti mesačného kotúča sa odohrá približne o hodinu neskôr, okolo 19:36 SEČ. Pokiaľ bude čistý vzduch, úkaz bude možné vidieť aj očami,“ dodáva Horálek.

Podľa neho najbližšie k takémuto zatmeniu na česko-slovenskom území dôjde až 9. decembra 2036.

Uložiť článok

Najnovšie články