Koronavírus na Slovensku nestráca na sile, práve naopak. To má za následok neustále zmeny v nariadeniach, ktoré majú jeho šíreniu v populácii zabrániť. Problémom je, že nariadenia sa menia neustále, najnovšie sú výnimky a sprísnené, respektíve uvoľnené, opatrenia každý týždeň kvôli COVID automatu a Slováci sa v pravidlách už začali strácať. Prichádza však novinka, ktorá prehľad v aktuálnych opatreniach uľahčí. Nestojí však za ňou štát.
Štát síce mení protiepidemické nariadenia niekedy aj zo dňa na deň, o občanov sa však nestará príkladne a situáciu nijak neuľahčuje, keďže inforámcie sú im sprostredkované cez rôzne zdroje. Veľmi nápomocná by v tomto prípade bola mobilná aplikácia, ktorá však doposiaľ neexistovala. Ako sa dalo čakať, napokon ju nevytvoril štát, ale dobrovoľník, píše web Refresher.sk.
Užitočná aplikácia pre všetkých
Aplikáciu s prehľadným zobrazením nariadení COVID automatu vytvoril tvorca instagramovej meme stránky Zulaboyy. Ten sa rozhodol, že Slovákom uľahčí orientáciu v aktuálne platných nariadeniach a na vlastné náklady vytvoril užitočný a bezplatný nástroj, ktorý bude vedieť ovládať každý.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aplikáciu Nariadenia Automatu si stačí nainštalovať do smartfónu a po jej spustení si len vybrať daný okres. Následne sa užívateľovi zobrazí aktuálny stupeň COVID automatu a spolu s tým aj informácia o aktuálnom počte nakazených ľudí v okrese aj kraji.
Po zobrazení aktuálneho stupňa automatu sa užívateľom aplikácie zobrazia aj aktuálne nariadenia, ktoré podľa farby COVID automatu v okrese platia – kde treba nosiť rúško, aké prevádzky sú otvorené, či dĺžka platnosti negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19.
Zatiaľ len pre zariadenia s Androidom
Ako ďalej web Refresher uviedol, aplikácia je pravidelne aktualizovaná a dáta čerpá z oficiálnych štatistík. Dostupná je ale zatiaľ len pre zariadenia s operačným systémom Android, stiahnuť si ju môžete po kliknutí sem. Samozrejme, v pláne je aj verzia na zariadenia Apple s iOS, preto tvorcovia hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní im s vývojom aplikácie pomôcť.
Nahlásiť chybu v článku