Ilustračná foto: TASR - Radovan Stoklasa/Unsplash

Vyhnúť sa zbytočným poplatkom môžete úplne jednoducho. Mnoho Slovákov však stále diaľničné známky masívne prepláca.

Jednou zo základných vecí, ktorú musíme pred cestou autom do zahraničia urobiť, je skontrolovať si spoplatnené trasy a následne zakúpiť príslušné diaľničné a mýtne poplatky. Bohužiaľ, aj v tomto segmente stále existuje niekoľko „podnikavcov“, ktorí sa snažia nič netušiacich ľudí oklamať. Kvôli malej nepozornosti si potom diaľničné známky kúpite aj so 100 % prirážkou.

Autenticita stránok

Na podobné praktiky nedávno upozornila na svojom facebooku stránka Zelená vlna RTVS, ktorá písala o predražených weboch predávajúcich rakúske diaľničné známky. Táto problematika sa týka aj iných krajín a je potrebné dávať si veľký pozor, cez koho vašu známku kupujete. Pri vyhľadávaní v internetovom prehliadači vám zvyčajne na prvých miestach vybehnú sponzorované weby, ktoré ale nie sú autorizovanými predajcami známok.

V tomto prípade si treba urobiť lepší rešerš, výsledky vyhľadávania dôsledne skontrolovať a známku kupovať výhradne u autorizovaného predajcu. Inak vám hrozí, že diaľničnú známku preplatíte aj o 100 % z jej pôvodnej hodnoty. Kým pri Maďarsku niektoré weby ponúkajú 10-dňové známky predražené „len“ o 2-3 eurá, pri rakúskych diaľniciach si priplatíte pokojne aj 10 eur, čiže 100 %.

Ilustračná foto: Unsplash

Pri cestovaní do Rakúska môžete celý problém vyriešiť jednoducho – na hraničnom priechode si zakúpite známku fyzicky v oficiálnych automatoch, prípadne u autorizovaného predajcu „za okienkom“, alebo na niektorej zo slovenských čerpacích staníc. Do úvahy musíte brať aj fakt, že rakúske známky zakúpené online neplatia od prvého dňa po zakúpení, ale až po uplynutí takzvanej reklamačnej doby.

Uložiť článok

Najnovšie články