foto: Pexels

Slováci od rodičov odchádzajú až po tridsiatke.

V minulosti bolo zvykom, že mladí ľudia opúšťali rodné domovy pomerne skoro. Ľudia sa mladí sobášili, mali pomerne skoro vlastné deti a ešte o niečo skôr vlastné bývanie. To všetko však bolo v časoch socializmu podstatne jednoduchšie. V 21. storočí je všetko inak. Mladí ľudia majú problém s osamostatnením a v takzvanom „mama hoteli“ ostávajú Slováci a Slovenky takmer najdlhšie v celej Európskej únii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V Európskej únii žije viac ako tretina mužov (35,3%) vo veku 25 – 34 rokov stále so svojimi rodičmi. Ženy sa v spoločnej Európe osamostatňujú podstatne skôr a vo veku 25 – 34 rokov ich s rodičmi žije len 21,7%. Ak budeme ignorovať rodové rozdelenie, v Európe žije s rodičmi jeden mladý človek zo štyroch (28,5% ľudí vo veku 25 – 34 rokov). Vyplýva to zo štatistík Eurostatu.

Slovensko opäť na chvoste

Ako v mnohých ďalších, aj tu sa Slovensko opäť ocitá na chvoste únie. Vo veku 25 – 34 rokov býva u svojich rodičov na Slovensku stále 57% ľudí. Väčší podiel má v Európskej únii má v tomto ukazovateli už len Chorvátsko s číslom 59,7%. Na opačnej strane rebríčka sa nachádzajú krajiny Škandinávie. V Dánsku, vo Fínsku a  vo Švédsku nebýva u rodičov ani 10% mladých ľudí vo veku 25 – 34 rokov.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Od rodičov odchádzame po tridsiatke

Celoeurópsky priemer veku, kedy sa mladí ľudia osamostatňujú od svojich rodičov, dosahuje 26 rokov. Kým vo Švédsku je priemer pod 20-tkou, v Chorvátsku je to v priemere až po 31. narodeninách. Pod priemerom únie sa nachádzajú aj Luxembursko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Holandsko, Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Belgicko, Rakúsko a Litva. Slovensko sa nachádza tesne za Chorvátskom. Mladí ľudia sa u nás osamostatňujú v priemere tesne pred 31. narodeninami (30,9). Susedné Česko sa nachádza tesne nad priemerom Európskej únie.

Foto: Eurostat
Uložiť článok

Najnovšie články