Slony držané v zoologických záhradách za klietkou a často s obmedzeným výbehom by mohli byť minulosťou. Podľa najnovších správ portálu Guardian bol v utorok schválený zákon, ktorý zakazuje vývoz slonov z Afriky za účelom držania v zoologických záhradách.
Stretnutie strán Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES) sa nieslo v znamení schvaľovania zákona, ktorý poteší každého zástancu práv zvierat. Podľa neho totiž africkým slonom odchyteným v divočine a držaným v zoologických záhradách odzvonilo.
Cieľom CITES je dostať svetový obchod s ohrozenými druhmi zvierat pod kontrolu všetkých krajín sveta spoločne a tým im zabezpečiť ochranu pred bočnými nelegálnymi úmyslami. Tentokrát sa rozhodli bojovať za práva slonov, ktoré sú často odobraté zo svojho prirodzeného biotopu a držané v klietkach, kde slúžia ako atrakcia.
Našlo sa aj pár odporcov
Ako informuje The Guardian, na stretnutí, ktoré sa konalo v Ženeve sa zhodli na tom, že sa slony nemajú vyvážať mimo ich miesto prirodzeného výskytu. Rozhodnutie však nebolo jednoznačné, nie všetci prítomní totiž boli za. Najväčším odporcom tohoto zákona bolo práve Zimbabwe, ktoré patrí spolu s Botswanou medzi najväčších dodávateľov afrických slonov pre zoologické záhrady a ich vývoz mimo africký kontinent.
Pozitívnou vyhliadkou do budúcna je fakt, že sa im nepodarilo prekonať 87 hlasov, ktoré boli za schválenie zákona. Proti jeho zavedeniu hlasovalo 29 ľudí a 25 sa zdržalo hlasovania.
Výsledný verdikt teda hovorí, že slony musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí výskytu v Afrike, s výnimkou niekoľkých situácií, kedy by im odobratie zo svojho biotopu malo priniesť úžitok.
Tento výsledok by mohol priniesť naozaj citeľnú zmenu v boji za práva zvierat. V severnej, východnej či západnej Afrike platí ohrozenie slonov s najväčšou ochranou. Napriek tomu bol obchod s týmito zvieratami povolený v južnej Afrike. Príkladom je Zimbabwe, ktoré, ako uvádza Guardian, od roku 2012 vyviezlo stovku mláďat slonov poza africké hranice. Putovali totiž do čínskych zoo, s tým by mal byť teraz koniec.
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku