Aktívna časť slnečných škvŕn s názvom AR 3514 explodovala, a to pravdepodobne najintenzívnejším spôsobom, ako vôbec naša hviezda dokáže. Niečo takéto na Slnku zaznamenali vedci naposledy v septembri 2017. Avšak nemusíte sa báť, nedeje sa nič desivé.
Slnko je mimoriadne aktívne
Slnko sa totiž vo svojom 11-ročnom cykle blíži k maximu, pričom vrchol nastane v roku 2025, potom by sa jeho aktivita mala zmierňovať. Erupcia spred niekoľkých hodín spôsobila na Zemi mierny výpadok rádiového signálu v Južnej Amerike a stratu rádiových signálov na vysokých frekvenciách asi na dve hodiny, informuje Science Alert.
Možno nás zasiahne geomagnetická búrka
Zároveň naša hviezda vyprodukovala ejekciu niekoľkých miliárd ton plazmy do slnečnej sústavy a všetko, čo im stojí v ceste, tak zasiahnu slnečné častice, ktoré sa môžu dostať až na Zem. Ak sa to stane, bude nás čakať geomagnetická búrka.
Stále však nie sú žiadne dôvody na obavy. Aj keď erupcia bola silná, nebola priamo nasmerovaná na Zem a prúd nabitých častíc nás môže aj úplne minút. Ak nás ale zasiahnu, tak 17. decembra nastane mierna geomagnetická búrka.
Keďže tieto slnečné častice interagujú s magnetickým poľom Zeme, môžu nastať výkyvy v sieti a na nízkej obežnej dráhe Zeme bude možno potrebné vykonať korekcie kurzov niektorých satelitov.
A taktiež, čo je pre bežného pozorovateľa asi najzaujímavejšie, môže byť pozorovaná polárna žiara. Tá môže nastať aj dnes, resp. zajtra, keďže Slnko ejekovalo svoje častice aj pred dvomi dňami, a tie môžu takisto zasiahnuť Zem.
Nahlásiť chybu v článku