Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zverejnila v stredu ďalší, v poradí už štvrtý súbor materiálov získaných pri zásahu proti niekdajšiemu vodcovi teroristickej siete al-Káida – Usámovi bin Ládinovi, ktorý Spojené štáty uskutočnili v máji 2011 na území Pakistanu. Najnovšie bolo verejnosti sprístupnených takmer 470 tisíc písomných dokumentov, fotografií a počítačových súborov. Informovala v noci na štvrtok agentúra AP.
Medzi odtajnenými položkami je 228-stranový, rukou písaný osobný denník bin Ládina, ktorý pri uvedenom zásahu v pakistanskom Abbottabade prišiel o život. Súčasťou sú aj tisíce audio a videozáznamov vrátane doteraz neznámej nahrávky zo svadby bin Ládinovho syna a potenciálneho nástupcu Hamzu. Podľa vyhlásenia CIA novozverejnená zbierka umožňuje vytvoriť si obraz o vnútornom fungovaní al-Káidy, ako aj o jej konfliktoch s organizáciou Islamský štát, ktorá vznikla odštiepením od zložiek al-Káidy v Iraku.
Fotografia pochádza z konferenčnej miestnosti Bieleho domu, kde Obama spolu s oficiálnymi autoritami pozoroval misiu, počas ktorej bol bin Ládin zabitý.
Predošlé súbory materiálov pochádzajúcich zo zásahu proti bin Ládinovi zverejnili Spojené štáty v máji 2015, marci 2016 a januári tohto roka. Samozrejme v súboroch v jeho počítači boli obsiahnuté rôzne informácie a mnohé z nich zahŕňali ďalšie plány teroristickej organizácie. Našli sa tu však aj kurióznejšie veci, avšak nie v takom zmysle, akoby ste čakali. Predsa len hovoríme o najznámejšom teroristovi všetkých čias.
O to zvláštnejšie je, že v jeho počítači sa našli filmy ako Mr. Bean s afgánskym dabingom, obrovské množstvo epizód Toma a Jerryho a iných kreslených filmov. Nechýbalo tu aj virálne video s názvom Charlie Bit My Finger.
Medzi ďalšími súbormi sa našli aj návody na háčkovanie, čo je celkom netradičné hobby pre moslimského teroristu. Je však pravda, že keď sa ukrývate pred najrozšírenejšími agentúrami na svete, nejako si čas musíte skrátiť. Vyzerá to tak, že bin Ládin prejavoval aj veľký záujem voči sebe. Nachádzal sa tu totiž dokument z roku 2008, ktorý bol do českej verzie preložený pod názvom ‚Kde se sakra skrývá Usáma Bin Ládin?‘.
Je pravda, že v čase keď bol Osama zabitý, teda v máji 2011, americké námorníctvo zistilo, že členovia jeho rodiny sa skrývali spolu s ním. Je teda viac než logické, že kreslené filmy boli určené jeho deťom a háčkovanie zas jeho žene. Nikto však netuší, čo sa odohrávalo v čase, kým sa bin Ládin skrýval. Bolo tu aj niekoľko súborov, ktoré do zoznamu CIA nezahrnula. Agentúra to obhájila tým, že išlo o materiály, ktoré mohli ohroziť národnú (americkú) bezpečnosť, mohli byť pod ochranou copyrightu, alebo tu bola obsiahnutá pornografia či malware.
Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov
TASR, ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku