Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC v CERNE je projektovaný na zrážanie dvoch urýchlených protibežných zväzkov protónov, alebo na urýchľovanie dvoch protibežných zväzkov jadier olova s následnou zrážkou. V miestach zrážok sú umiestnené detektory ALICE, ATLAS, LHCb, CMS, TOTEM a LHCf. Výsledky experimentov prispievajú k lepšiemu pochopeniu základných fyzikálnych javov. Jedným z hlavných cieľov LHC je experimentálne preverenie existencie Higgsovho bozónu a prípadné zmeranie jeho vlastností.
Takmer celá vedecká obec sa zhoduje na tom, že aj keď opis toho, čo sa v LHC deje, môže vyznieť desivo, experimenty nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Avšak teraz, uznávaný britský kozmológ Martin Rees urobil pomerne odvážne tvrdenie. Povedal, že v súvislosti s experimentmi, existuje malá možnosť katastrofy.
Zrážky, ktoré v urýchľovači prebiehajú a pomohli nám objaviť mnohé nové poznatky, nie sú bez rizika. V jeho novej knihe nazvanej On the Future Prospects for Humanity prináša pomerne desivé následky, ktoré môže urýchľovač spôsobiť.
„Mohla by sa vytvoriť čierna diera, ktorá by „vcucla“ všetko okolo nej, píše Sarah Knaptonová v Telegraph . „Druhá desivá možnosť je, že sa kvarky opätovne spoja do komprimovaných objektov. To by bolo samo o sebe neškodné, avšak nová forma hmoty by mohla spôsobiť, že Zem by sa zmrštila do veľkosti gule s priemerom 100 metrov.“ To je približná dĺžka futbalového ihriska. Tretia možnosť podľa Reesa je, že by urýchľovač jednoducho zničil Zem a vytvorilo by sa tu namiesto nej iba prázdne miesto – vákuum.
Máme sa ale naozaj báť? Nie. Vedci z CERNu, ktorí na projekte LHC pracujú, patria medzi svetové špičky vo fyzike a nad takýmito hypotézami im trhá kútiky smerom nahor. Ich závery hovoria jednoznačne. Zrážky v LHC nepredstavujú absolútne žiadne riziko a neexistuje dôvod na akékoľvek obavy.
„Čokoľvek, čo robí LHC, príroda na Zemi prežila už mnohokrát. A čo je podstatné, lúče, ktoré urýchľujú častice, sú vo svojom základe prirodzené verzie lúčov, ktoré Zem zasahujú z kozmu neustále.“
Mnohé štúdie dokázali, že nie je dôvod na žiadne obavy. A dokazujú to aj samotné experimenty, ktoré v LHC prebiehajú už dlhé roky. Aj samotný Stephen Hawking dal urýchľovaču požehnanie a v minulosti povedal, že kolízie v LHC sú niečo, čo sa denne prebieha v zemskej atmosfére a nič hrozné sa nedeje.
Rees s týmito tvrdeniami v podstate súhlasí, avšak snaží sa upozorniť na to, že nikdy si na 100% nemôžeme byť istí tým, čo nová veda a skúmanie fyziky, môže priniesť. To znamená, že všetko, čo sa chystáme urobiť, treba mnohokrát preveriť a zabezpečiť, aby bolo akékoľvek riziko, čo v najväčšej možnej miere, minimalizované.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku