Foto: CERN

Veľký hadrónový urýchľovač častíc je nepochybne jeden z najvýznamnejších prístrojov na skúmanie fyziky.

Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC v CERNE je projektovaný na zrážanie dvoch urýchlených protibežných zväzkov protónov, alebo na urýchľovanie dvoch protibežných zväzkov jadier olova s následnou zrážkou. V miestach zrážok sú umiestnené detektory ALICE, ATLAS, LHCb, CMS, TOTEM a LHCf. Výsledky experimentov prispievajú k lepšiemu pochopeniu základných fyzikálnych javov. Jedným z hlavných cieľov LHC je experimentálne preverenie existencie Higgsovho bozónu a prípadné zmeranie jeho vlastností.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer celá vedecká obec sa zhoduje na tom, že aj keď opis toho, čo sa v LHC deje, môže vyznieť desivo, experimenty nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Avšak teraz, uznávaný britský kozmológ Martin Rees urobil pomerne odvážne tvrdenie. Povedal, že v súvislosti s experimentmi, existuje malá možnosť katastrofy.

Zrážky, ktoré v urýchľovači prebiehajú a pomohli nám objaviť mnohé nové poznatky, nie sú bez rizika. V  jeho novej knihe nazvanej On the Future Prospects for Humanity prináša pomerne desivé následky, ktoré môže urýchľovač spôsobiť. 

Foto: By Maximilien Brice (CERN) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons
Mohla by sa vytvoriť čierna diera, ktorá by „vcucla“ všetko okolo nej, píše Sarah Knaptonová v Telegraph . „Druhá desivá možnosť je, že sa kvarky opätovne spoja do komprimovaných objektov. To by bolo samo o sebe neškodné, avšak nová forma hmoty by mohla spôsobiť, že Zem by sa zmrštila do veľkosti gule s priemerom 100 metrov.“ To je približná dĺžka futbalového ihriska.  Tretia možnosť podľa Reesa je, že by urýchľovač jednoducho zničil Zem a vytvorilo by sa tu namiesto nej iba prázdne miesto – vákuum.

Foto: By Lucas Taylor / CERN (http://cdsweb.cern.ch/record/628469) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons
Máme sa ale naozaj báť? Nie. Vedci z CERNu, ktorí na projekte LHC pracujú, patria medzi svetové špičky vo fyzike a nad takýmito hypotézami im trhá kútiky smerom nahor. Ich závery hovoria jednoznačne. Zrážky v LHC nepredstavujú absolútne žiadne riziko a neexistuje dôvod na akékoľvek obavy.

Čokoľvek, čo robí LHC, príroda na Zemi prežila už mnohokrát. A čo je podstatné, lúče, ktoré urýchľujú častice, sú vo svojom základe prirodzené verzie lúčov, ktoré Zem zasahujú z kozmu neustále.“

LHC : CMS waiting for tracker insertion

Mnohé štúdie dokázali, že nie je dôvod na žiadne obavy. A dokazujú to aj samotné experimenty, ktoré v LHC prebiehajú už dlhé roky. Aj samotný Stephen Hawking dal urýchľovaču požehnanie a v minulosti povedal, že kolízie v LHC sú niečo, čo sa denne prebieha v zemskej atmosfére a nič hrozné sa nedeje.

Rees s týmito tvrdeniami v podstate súhlasí, avšak snaží sa upozorniť na to, že nikdy si na 100% nemôžeme byť istí tým, čo nová veda a skúmanie fyziky, môže priniesť. To znamená, že všetko, čo sa chystáme urobiť, treba mnohokrát preveriť a zabezpečiť, aby bolo akékoľvek riziko, čo v najväčšej možnej miere, minimalizované.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články