Začiatkom júna prišla na Slovensko vzácna návšteva, minimálne z pohľadu dokumentárnej filmovej tvorby. Zavítal k nám totiž Nigel Marven, známy britský producent, moderátor a dokumentarista. Tento významný 61-ročný ochranár natáča na Slovensku dokument Wild Slovakia alebo v preklade Divoká príroda Slovenska.
Zaujala ho naša príroda
Nigel Marven pricestoval 2. júna, keď na svojom Instagrame zverejnil fotografiu z letu a ohlásil, že smeruje na Slovensko. Televízneho tvorcu, ktorý pracoval aj pre Davida Attenborougha, zaujal aj tajomný svet vnútrozemskej delty Dunaja, kam zavítal v sprievode ministra životného prostredia Jána Budaja.
Počas nakrúcania sa mu podarilo nájsť napríklad aj vzácnu tmavú užovku stromovú.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Navštívil tie najvychytenejšie lokality
Film Divoká príroda Slovenska má ambíciu ukázať divákom nielen z Európy krásu divočiny malej európskej krajiny. Hlavnými postavami dokumentu budú veľké dravce a iné ohrozené vtáky, ale aj symboly našich veľhôr, kamzíky a svište a, samozrejme, kráľ karpatskej divočiny, medveď hnedý. Nigel Marven už navštívil Tatranský národný park, Muránsku planinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Malé Karpaty. Nedávno bola na rade najväčšia ramenná sústava v strednej a východnej Európe.
Na jeho Instagrame zožalo veľký úspech najmä video so sysľami na Muránskej planine.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Predmetom exkurzie do vnútrozemskej delty Dunaja boli vŕbovo-topoľové lužné lesy, ktoré sú podmáčané počas záplav a vytvárajú ideálne podmienky pre také chránené druhy vtákov, ako orliak morský, rybárik riečny a volavky, ale aj pre bobra európskeho a vydru riečnu. Aktuálne sa na lokalitu vrátil aj bocian čierny.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Územie pozdĺž Dunaja od Bratislavy po Klížsku Nemú v minulosti tvorila spleť riečnych ramien, močiarov, mokradí a ostrovov s bujnými lesmi. Aj preto sa toto rozsiahle a divoké územie nazýva slovenskou Amazóniou a o jeho záchranu sa snažia ochranári spolu s envirorezortom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Šéf envirorezortu Ján Budaj ocenil snahu britského ochranára, že svojou aktivitou prispeje k zviditeľneniu slovenskej prírody. „Iste aj nadhľad takého uznávaného filmára, ako je Nigel Marven, povzbudí slovenskú verejnosť, že slovenská príroda si zaslúži náš záujem, čas a úsilie o jej ochranu,“ vyhlásil minister.
Nahlásiť chybu v článku