Pred pár dňami sme zavítali do malebnej prírody Liptova, kde sme navštívili aj Hurricane Factory. Jediné zariadenie na Slovensku, ktoré umožňuje vyskúšať si veterný tunel. Na tomto mieste si môžu návštevníci vyskúšať, aký je to pocit, absolvovať voľný pád bez toho, aby museli skutočne skákať z lietadla.
V Hurricane Factory nás vrelo privítal jeden z inštruktorov a teraz už aj športový manažér, Robin. Ten nám veľmi ochotne ukázal, ako takýto veterný tunel funguje a zveril sa nám aj s čiastkou, ktorú prevádzka mesačne zaplatí za energie. Tú vám však samozrejme neprezradíme. Namiesto toho sa však môžete dozvedieť viac o skydivingu, čo je to vlastne nebezpečenstvo a ako sa dá robiť to, čo milujete, aj keď na to po finančnej stránke zdanlivo nemáte.
V dnešnom rozhovore dozviete:
- Prečo nie je skydiving nebezpečný.
- Ako sa zachovať v rizikovej situácii.
- Ako skákať za minimum nákladov.
- Kde sa pripraviť na voľný pád.
Kedy a ako si sa začal venovať skydivingu?
Skydivingu som sa začal venovať vo svojich 15 rokoch. To je vek, kedy tento šport môžeš začať robiť. Dostal som sa k tomu cez moju mamu, ktorá začala skákať rekreačne. Doviedli ma k tomu teda rodičia.
Takže 15 rokov je vek, kedy môžeš začať na vlastnú päsť?
Tandem si môžeš skočiť už od siedmych rokov, no ja to neodporúčam. Deti bývajú dosť vystrašené. Pätnásť rokov je však vek kedy môžeš skákať sám.
Aký bol tvoj feeling po prvom zoskoku?
Strašne mätúci. Keď opustíš palubu lietadla, si do troch minút na zemi. Mozog ani nestíha vnímať, čo sa deje. Viac som si užil svoj druhý zoskok. Vtedy som už ale vedel, že toto chcem robiť.
Je skydiving nebezpečný šport?
Ako pre koho. Ak si normálny človek, tak nie. Sú tu však extrémisti, ktorí chcú búrať hranice a tak aj naše štatistiky stúpajú. V súčasnosti je tu však viac úrazov ako úmrtí. Moderné padáky majú zabudované počítače, ktoré ti ho otvoria, ak včas nereaguješ.
Prečo nie?
Každá nehoda, ktorá sa kedysi stala nás posunula o krok bližšie k tomu, aby sa tento šport stal bezpečným. Odkedy sú padáky vybavené technológiami, aj ľudia sa prestali menej báť, no aj nehody išli nižšie. Štatistika hovorí sama za seba.
Kde je rozdiel medzi tým, čo je nebezpečné a tým, čo je o prekonávaní samého seba?
Existuje druh disciplíny na otvorenom padáku, kde sa meria rýchlosť a ďalšie premenné. Skáče sa len z tisícky metrov, otvára sa padák ihneď a parašutisti sa rútia špirálovito k zemi rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu. Tesne pri zemi to vyrovnajú a kĺžu sa 200 metrov asi 3 centimetre nad zemou. Povedal by som, že toto je nebezpečné. Ak dodržiavaš univerzálne pravidlá pre celý svet a máš rešpekt, je to bezpečné.
Ako sa má človek zachovať, ak sa niekto dostane rizikovej situácie?
Tam hore si určite sám za seba. V Amerike sa stal prípad, kedy mal chlap epilepsiu, ale nevedel o tom. Dostal záchvat počas zoskoku. Mal šťastie, že ho kolegovia dobehli a otvorili mu padák. Zobudil sa až na trhnutie.
Je skydiving pre každého?
Jasné. Pre každého, kto je schopný športovať. Teda od 15 rokov do 100. Ak si zdravý, nič ti nebráni. Mám 65-ročného kolegu, ktorý skáče a paličku si necháva v lietadle. Po psychickej stránke to však nie je pre každého. Skydiving je šport, pre ktorý potrebuješ obe gule.
Treba mať strach?
Nie. Treba mať rešpekt.
Skydiving je určite finančne náročný šport. Čím sa živíš?
Skydiving je veľmi finančne náročný. Musel som teda rozmýšľať, ako skákať zadarmo. Pre mňa je zároveň takým hobby balenie padákov. Skrz to, že každý víkend balím padáky, skáčem vďaka kreditu, ktorý si tam vytvorím. Druhý job na letisku, ktorý mám je, že robím externého kameramana pri zoskokoch.
Keďže zoskoky sú skoro na celom svete len cez víkend a nechcem, aby mi to chýbalo, pracujem v Hurricane Factory, kde vieme simulovať voľný pád. Tu pôsobím ako inštruktor a športový manažér.
Dá sa v Hurricane Factory pripraviť na voľný pád?
Skydiving sa skladá z dvoch bodov. Jeden z nich je voľný pád. Tu si 100% môžeš osvojiť voľný pád, pripraviť sa tu a naučiť sa rôzne kreácie. Dokážeš sa tu naučiť koordináciu, ktorá je na nebi kľúčová. Jedna minúta vo veternom tuneli je ako jeden zoskok zo štyroch kilometrov. Šetríš tu čas, no priprav sa na to, že financie tu neušetríš. Je to zhruba rovnako drahý špás. Rýchlosť toho, ako sa učíš je tu však omnoho vyššia, keďže kontinuálne môžeš lietať aj 5 až 10 minút. Určite je to skvelý simulátor voľného pádu.
Aké sú najčastejšie chyby začiatočníkov vo veternom tuneli?
Najčastejšie je to boj s vetrom. Musíš sa uvoľniť. Veľa ľudí sa pokúša niečoho chytiť, no to ťa tiež len pripraví o koordináciu. Je to ale inštinkt, ktorý nemáš mať ako v sebe vsugerovaný. Je to teda prirodzené.
Skúsiť sa vyhnúť začiatočníckym chybám v Hurricane Factory sme boli aj my. Treba však rovno konštatovať, že táto snaha bola celkom zbytočná. S domnienkou, že sme veľkí športovci sme sa presvedčili, že udržať telo vo voľnom páde skutočne nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Záznam z našej návštevy Hurricane Factory si môžete pozrieť vo videu nižšie. Najlepšie však spravíte, ak si simuláciu voľného pádu vo veternom tuneli pôjdete vyskúšať na vlastnej koži.
Nahlásiť chybu v článku