foto: Pixabay

Jeden z najväčších obchodných reťazcov si vstúpil do svedomia a rozhodol sa bojovať proti plastovému neduhu.

Plasty sa masívne začali používať len pred pár desiatkami rokov, no ich negatívny dopad na ekológiu je oveľa väčší, než sa vôbec predpokladalo. Plastové obaly nájdeme úplne všade. Dokonca ani dno Mariánskej priekopy nie je výnimkou. Preto sa aj obchodný reťazec Tesco rozhodol pomôcť svojou troškou. Má aj prečo. Veď obchodné reťazce ročne vychŕlia tony plastových obalov, s ktorými si nevie poradiť ani človek, ani samotná planéta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spoločnosť Tesco sa zaviazala do roku 2019 odstrániť z pultov všetky plastové obaly, ktoré sa ťažko rozkladajú, no mnohí si myslia, že obchodný reťazec si vzal do úst priveľké sústo. Tesco sa však nevzdáva. S pomocou vlády chce vytvoriť infraštruktúru na recyklovanie odpadov, ktorá bude fungovať na princípe uzavretej slučky. Práve tá by mala slúžiť na minimalizovanie odpadu.

Osud planéty im nie je ľahostajný

pixabay.com

Tesco chce nielenže zakázať používanie plastových obalov, ktoré sa nedajú recyklovať, ale postupne znižovať aj množstvo recyklovaných plastov, a to tak, aby všetko mohlo fungovať v systéme uzavretej slučky. Všetky odpady sa postupne zrecyklujú a tak by mal mať tento obchodný reťazec minimálny negatívny vplyv na životné prostredie. Táto myšlienka je viac než revolučná a stretla sa s priaznivým ohlasom aktivistov, i keď druhá skupina ľudí apeluje na nereálnosť tohto nápadu.

Čo s problematickými odpadmi?

pixabay.com

Spoločnosť však stojí aj pred ďalšou výzvou. Nie všetky plasty sa dajú odstraňovať systémom uzavretej slučky. Medzi ne patrí napríklad PVC či čierny plast, ktorý sa vo Veľkej Británii nerecykluje. I keď sa Tescu pravdepodobne nepodarí na celej čiare vyhrať vojnu s plastom, ide o krok, ktorý si očividne zaslúži uznanie. Obchodný reťazec totižto ukázal, že mu nie je ľahostajný osud planéty. A ktovie, možno sa pridajú aj ostatné reťazce. Tesco si však uvedomuje, že nemôže nahradiť všetky plasty bioplastami, ktoré tiež istým spôsobom zaťažujú prostredie, no i tak sa snaží nájsť ďalšie alternatívne riešenia.

Aj na Slovensku vzniká dopyt po produktoch, ktoré nie sú uchovávané v plastových vreckách. Vznikajú predajne, v ktorých si môžete zobrať tovar do prinesených nádob. Nestačí len hundrať nad zlým stavom planéty, ktorá sa topí v plaste. Každý z nás môže svojim príkladom zmeniť tento žalostný stav. A Tescu každopádne držíme palce. Podľa Eleny Polisano z Greenpeace práve Tesco môže poriadne zamiešať karty a zmeniť pravidlá hry v boji s plastami. Samozrejme, v prospech planéty. Veríme, že sa im podarí až do konca dotiahnuť túto geniálnu myšlienku.

Pozri aj: Naučia ťa zbaviť sa závislosti na odpade. Toto je 9 moderných slovenských obchodov, kde nakúpite čokoľvek a hlavne bez obalov

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články