Určite ste už aj vy počuli o tom, že roboty dokážu vykonávať ľudskú prácu a v niektorých kútoch sveta začali „pracovať“ aj v kaviarňach. Je to síce veľký posun pre ľudstvo, no existuje aj skupina ľudí, ktorá je z tohto posunu vydesená a nepáči sa jej tento koncept. Keď vám však povieme niečo o systéme Ory Lab, možno názor zmeníte.
Roboty dokážu ľuďom naozaj pomáhať a to dokonca aj tým, ktorí majú nejaké ochorenie alebo sú dokonca paralyzovaní. Tento mesiac bola v Tokyu otvorená nová kaviareň s názvom Dawn Ver Beta, v ktorej pracujú roboty Ory Lab. Tieto roboty však nie sú úplne také, aké sa bežne v kaviarňach používajú. Tieto sú totižto na diaľku ovládané ťažko postihnutými ľuďmi. Vďaka tomuto projektu sa tak postihnutí ľudia dokážu cítiť viac slobodní a nezávislí na pomoci iných.
Všetky roboty boli ovládané pomocou počítača, ktorý sleduje pohyby očí ľudí, ktorí robota ovládajú. Vďaka tomu mohol tento človek robotom pohybovať, zdvihnúť predmety a dokonca aj hovoriť so zákazníkom. Inak povedané, zákazníci sa s človekom mali možnosť porozprávať, aj keď nie osobne. Generálny riaditeľ Ory Lab povedal: „Chcem vytvoriť svet, v ktorom ľudia, ktorí sa nemôžu pohybovať, môžu pracovať tiež.“
V kaviarni bolo desať pracovníkov a každý z nich trpel rôznymi chorobami, ako napríklad amyotrofická laterálna skleróza či poruchy miechy. Týmto ľuďom sa jednoducho z domova podarilo prevádzkovať robotov zvaných OriHime-D. Ich mzda bola 1000 yen za hodinu, čo je v prepočte 7,8 eura.
Kaviareň však bola len skúšobnou verziou na pár týždňov, no tvorcovia tejto myšlienky získavajú stále finančné prostriedky, aby ju mohli otvoriť natrvalo. Predpokladá sa, že by to mohlo byť do roku 2020.
boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku