Narastajúci počet bezdomovcov sa stáva čoraz pálčivejším problémom. Zvyšujúci sa počet emigrantov, ale i zhoršená finančná situácia môže za to, že v niektorých krajinách, ako napríklad Veľká Británia či Francúzsko, narastá počet ľudí, ktorí žijú na ulici. Fínsko však prišlo chvalabohu so skvelým nápadom. Počet bezdomovcov v tejto krajine z roka na rok klesá. Ak všetko pôjde, ako má, táto krajina bude za pár rokov úplne bez bezdomovcov.
Riešiť problematiku bezdomovectva sa snažia viaceré štáty. Darí sa im to s menším či väčším úspechom. V našom hlavnom meste je približne 3-tisíc bezdomovcov, no môže ich byť aj oveľa viac. Niektorí predávajú noviny, a tak sa snažia vyriešiť vlastnú, nezávidenia hodnú situáciu. Nemajú domov. A to ich vyčleňuje na okraj spoločnosti.
Avšak Fínsko sa k tomuto problému postavilo naozaj originálne. Krajina spustila projekt Housing First/Bývanie na prvom mieste. Projekt svojim úspechom predčil všetky očakávania.
Ľudia spia v autách či v stanoch
Nie všetci ľudia, ktorí sú bez domova, žijú vyslovene na uliciach. Niektorí z nich spia v autách, stanoch či potajme v kanceláriách. O tom, že majú problémy s bývaním, neraz nevedia ani najbližší. To všetko však má za úlohu vyriešiť práve netradičný projekt.
Situáciu chytili do rúk samotní ľudia. Radikáli sa rozhodli ponúknuť ľuďom bez domova bývanie. Vadilo im, že ulice sú plné provizórnych stanov. Chceli ukázať, že keď sa chce, vždy sa dá nájsť riešenie. Na otázke bezdomovectva je paradoxné to, že k nej dochádza v čase, keď mnohé budovy zívajú prázdnotou. Podľa organizácie FEANTSA, ktorá sa zaoberá otázkou bezdomovectva v Európskej Únii, je Fínsko jedinou krajinou, v ktorej počet bezdomovcov z roka na rok klesá.
Majú vlastné bývanie a to ich postavilo na nohy
Fíni poskytujú ľuďom bez domova individuálnu pomoc a všetko funguje veľmi jednoducho. Kým ľudia nemajú na nájom, platí ho vláda. Keď sa postavia na nohy, pomaly môžu pomoc od štátu splácať. Hlavné pre nich však je, že majú miesto, ktoré môžu nazvať svojim domovom. Kvôli tomu už viac nepodliehajú beznádeji a snažia sa niečo spraviť so svojim životom.
Pre ľudí bez domova sa stavajú i nové domy a byty. Je jasné, že to nie je lacná záležitosť, ale ľudia veria, že táto investícia do ľudí sa oplatí. Dôležitejšie je predsa skončiť s bezdomovectvom než ho len regulovať. Keď sa vyrieši jeden problém, môže sa riešiť ďalší. Nápadom tejto krajiny by sa určite mohli inšpirovať i ostatné štáty.
indy100.com
Nahlásiť chybu v článku