Foto: Profimedia/ Banekondic1996, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Vedeli ste, že existuje ochorenie, kvôli ktorému ľudia ronia krvavé slzy?

Keď sa spomenie meno Dracula, mnohí z vás si zrejme vybavia krvilačného upíra. Podľa odborníkov bola táto ikonická postava inšpirovaná skutočným človekom, konkrétne princom, ktorý trpel zriedkavým ochorením. To spôsobovalo, že mu z očí tiekli desivé krvavé slzy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Trpel zriedkavým ochorením

Gróf Dracula je fiktívna postava, ktorú vo filmoch stvárnili viacerí herci vrátane Christophera Leeho a Nicolasa Cagea. Podľa niektorých zdrojov je však inšpirovaná skutočným rumunským kniežaťom menom Vlad Napichovač, píše web Science Times. Vlad Napichovač mal podľa odborníkov povesť krutého násilníka. Navyše, je možné, že trpel ochorením, ktoré spôsobovalo, že ronil krvavé slzy.

Profesor Vincenzo Cunsolo vyslovil hypotézu, že prinajmenšom v neskorších rokoch života bol pravdepodobne postihnutý patologickým ochorením známym ako hemolakria. Ide o jav, ktorý je zvyčajne symptómom iného ochorenia, napríklad ochorenia krvi, alebo vzniká následkom poranenia. V ojedinelých prípadoch sa stáva aj to, že ženy ronia krvavé slzy počas menštruácie.

Od roku 1448 do svojej smrti začiatkom 70. rokov 14. storočia Vlad, známy ako Vlad Dracula alebo Vlad Napichovač, trikrát vládol Valašsku. Neskôr poslúžil ako predloha pre neslávne známeho upírskeho grófa v románe Dracula, od írskeho spisovateľa Brama Stokera z roku 1897.

Mal podlomené zdravie

Viac ako 500 rokov po jeho smrti výskumníci získali biomolekuly z listov, ktoré napísal slávny vládca. V máji tohto roka, presne 125 rokov po vydaní románu Brama Stokera, tím vedcov získal z listu vzorky krvi, potu, odtlačky prstov, ale aj sliny. List datovaný 4. augusta 1475 poslal istý muž, ktorý sa obyvateľom Sibiu predstavil ako „knieža zaalpských oblastí“.

Foto: Profimedia

Obyvateľov informoval, že sa čoskoro presťahuje do dediny. Dole sa podpísal menom Vlad Dracula. Analýza vzoriek získaných z listu ukázala, že sa u Draculu s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytli okrem hemolakrie aj zápalové procesy kože, dýchacích ciest a iné zdravotné ťažkosti. Podľa Cunsola ide o prvý takýto výskum, ktorý sa detailnejšie zaoberá zdravotným stavom Draculu.

Uložiť článok

Najnovšie články