Zvláštny artefakt nachádzajúci sa v japonskom chráme Enju-in v meste Asakuchi je predmetom záujmu mnohých ľudí už dlhé desaťročia. Záujem oň prejavili aj vedci, ktorí podivného tvora, označovaného ako morskú pannu, podrobili viacerým analýzam.
Morská panna, ako sú tieto postavy v japonskej kultúre označované, sa výrazne líši s predstavou západného sveta o morských pannách, uvádza portál Science Alert. Skúmaná bytosť z japonského chrámu je veľká 30 centimetrov, má chlpatú hruď podobnú primátom a niečo, čo vyzerá ako šupinatý rybí chvost s dvomi rukami, ktoré smerujú k hlave so zvláštnou grimasou a desivými špicatými zubami.
Skúmali ju rok
V japonskej mytológii sú tieto bytosti —morské panny — označované ako ningyo. V chráme je uložený v škatuli z dreva s poznámkou, že toto ningyo bolo chytené okolo roku 1740 pri pobreží dnešného mesta Kóči.
Od februára 2022 vedci z Kurašikiskej univerzity spolupracujú s chrámom na odhalení toho, čo to je vlastne za stvorenie. A teraz prichádzajú so svojimi výsledkami.
Tím vedcov skúmal morskú pannu viacerými spôsobmi. Najprv ho vizuálne zhodnotili, nasledoval röntgen, CT vyšetrenie, optická a elektrónková mikroskopia, fluorescenčná röntgenová analýza, analýza DNA a rádiokarbónové datovanie.
Zmes rôznych materiálov a zvierat
Zaujímavé na tomto ningyo bolo, že mu chýba akýkoľvek skelet. Analýzy odhalili, že je zmesou rôznych častí. Vo všeobecnosti je vyrobená z látky, bavlny a papiera a je potiahnutá zmesou drveného dreveného uhlia spolu s pieskom. Hlava je vyrobená z bavlny a sadry.
Vlasy sú zvieracie chlpy a šupiny pochádzajú z dvoch druhov rýb. Na hornej časti tela je použitá koža zo štvorzubcovej ryby (známa jedovatá ryba fugu), spodná časť je vyrobená z ryby z sciénovitej čeľade. Nechty pochádzajú z rohoviny rôznych zvierat a čeľusť je z dravej ryby.
Rádiokarbónové datovanie je v rozpore s poznámkou v drevenej škatuli a ukazuje, že morská panna bola vyrobená asi o sto rokov neskôr.
Vedci svoje poznatky o tomto ningyo opísali takto: „Je vyrobený z papiera a nafúknutej rybej kože s bavlnou a inými výplňami a hmotou podobnej omietke. Predpokladáme, že bol vyrobený niekedy v neskorom 19. storočí.“
Ako sa morská panna dostavala do vlastníctva chrámu Enju-in je stále záhadou. A síce záhada ningyo bola objasnená, stále patrí medzi dôležitý artefakt svojej doby a v chráme má stále svoje významné miesto.
Nahlásiť chybu v článku