foto: Unsplash

Diskusie týkajúce sa LGBTI tém vedia byť poriadne kontroverzné a búrlivé.

Škótsko sa však rozhodlo, že vyjadrí podporu rovnoprávnosti a na školách zavedie nový študijný plán. V rámci neho sa žiaci budú na vyučovaní bližšie oboznamovať s podstatou všetkých kategórií spadajúcich pod kategóriu LGBTI. Mnohí tak hovoria o zlomovom momente v histórii.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ ide o tému homosexuality, bisexuality, transgenderizmu či intersexuality, ľudia sa nezhodnú zrejme nikdy a vždy vyvolajú búrlivé diskusie. Škótsko sa však rozhodlo, že zabojuje o rovnoprávnosť a na štátnych školách zavedie povinné vyučovacie predmety, na ktorých sa žiaci budú učiť práve o spomínaných témach z oblasti LGBTI. Hovoriť sa bude nielen o tom, čo LGBTI vlastne znamená, ale aj o homofóbii, transfóbii a rovnoprávnosti.

Škótska vláda dodáva, že keď bude zákon schválený, nebudú sa udeľovať žiadne výnimky, o LGBTI sa jednoducho bude vyučovať na všetkých štátnych školách. Pred časom bola dokonca vytvorená kampaň s názvom Time for Inclusive Education, v skratke TIE. Jeden zo spoluzakladateľov TIE, Jordan Daly, sa vyjadril, že je načase dať definitívne zbohom klauzule 28, ktorá v roku 1988 zakázala propagovanie homosexuality. O jej zrušení sa rozhodlo ešte v roku 2001 v celej Británii, zdá sa však, že jej následky sú citeľné ešte aj dnes.

Daly dodáva, že zavedenie nových študijných plánov je prelomovým momentom a obrovským víťazstvom. Škótska vláda tým vysiela jasný signál najmä mladým ľuďom, že LGBTI komunita má v Škótsku svoje miesto. Prieskum totiž ukázal, že až 9 z 10 jedincov z LGBTI komunity zažíva na škole homofóbne narážky a útoky a až 27% z nich priznalo, že následkom šikany sa pokúsilo o samovraždu. Ľudia sú ešte stále plní predsudkov, je preto dôležité, aby boli mladí ľudia vedení k pochopeniu a rešpektovaniu iných.

Pokiaľ ide o rovnoprávnosť, Škótsko patrí medzi tie najpokrokovejšie krajiny v Európe a teraz sa stanú zároveň prvou krajinou, kde budú zavedené študijné plány týkajúce sa LGBTI tém. Homosexualita tu bola dekriminalizovaná ešte v roku 1980 a odvtedy sa o rovnoprávnosť usiluje v najvyššej možnej miere. Vláda tvrdí, že školstvo by malo k dosiahnutiu plného potenciálu podporovať každého jedného jedinca, bez ohľadu na to, do akej komunity patrí.

Napriek tomu, že mnohí úsilie a podniknuté kroky Škótska oceňujú, mnohí sa na druhej strane obávajú, že študijné plány sú odsúdené na neúspech. Ako to celé dopadne, ukáže zrejme len čas.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články