Piaty december je dátum, kedy si pripomíname výročie narodenia génia Walta Disneyho, azda najznámejšieho a najobľúbenejšieho rozprávkára všetkých čias. Vedeli ste o ňom napríklad to, že má na konte najviac Oscarov zo všetkých ocenených umelcov vôbec?
Oscary
Je to tak. Walt Disney za svoje diela získal až 22 prestížnych ocenení a medzi rokmi 1932-1969 bol na Oscara nominovaný presne 59-krát.
Risk so Snehulienkou
Keď už hovoríme o Oscaroch, v roku 1939 získal dokonca špeciálne ocenenie za Snehulienku a sedem trpaslíkov. Hlavnú sošku Oscara dopĺňalo ešte sedem miniatúr prestížneho ocenenia za tento film, ktorý bol mimochodom považovaný za film, ktorý Disneyho pravdepodobne potopí, kvôli investícii vo výške 1,4 mil. dolárov.
Prvou postavičkou od Walta Disneyho nebol Mickey Mouse
Mickey Mouse, pôvodným menom Mortimer Mouse, nebol prvou animovanou postavičkou z dielne Walta Disneyho. Ešte predtým než začal Disney vlastnú kariéru, pod vedením spoločnosti Universal Pictures vytvoril úspešnú rozprávku Oswald, šťastný zajac.
Walt Disney dlhú dobu prepožičiaval myšiakovi svoj hlas
Mickey Mouse uzrel svetlo sveta v roku 1928 a odvtedy až do roku 1947 mu hlas požičiaval sám Walt Disney.
Ktorá z postavičiek bola režisérova obľúbená?
Napriek tomu, že Mickey je považovaný za ikonu zo všetkých Disneyho postavičiek, režisérova najobľúbenejšia postavička bol Goofy.
Na smrteľnej posteli…
Poslednou rozprávkou z vlastnej produkcie, ktoré Disney videl, bola Kniha džunglí. Poslené slová na smrteľnej posteli v roku 1966 boli ,,Kurt Russell“. Meno herca napísal na útržok papierika, pričom ani samotný herec nevedel prečo.
Postava, ktorá vôbec nehovorí
Najtichším charakterom z dielne spoločnosti je sloník Dumbo, ktorý počas celej rozprávky vlastne vôbec neprehovorí.
Pravda o princovi Krasoňovi
Každý z nás pozná Popolušku. Ale vie niekto, ako sa volá princ v tejto rozprávke? Vraj je to legendárny princ Krasoň (Prince Charming), ale ak si pozriete túto disneyovskú klasiku, uvidíte, že počas celého animáku princovo meno nepadne ani raz.
Disney World
Všetci poznáme Disneyland. Viete však, že tento svet má aj oveľa väčšieho ,,súrodenca“? Disney World, nachádzajúci sa vo Floride, je dokonca taký veľký, že by vám zabralo 68 rokov života, ak by ste chceli každú noc stráviť v inej komnate. Zamestnanci disneyovských svetov sa vraj navzájom oslovujú a poznajú iba podľa krstných mien, pretože ani sám Disney nebol rád oslovovaný ako ,,pán Disney“. Všetci, ktorí spolupracovali s Disneym osobne dokonca používali aj heslá. Jedným z nich bolo napríklad ,,Muž je v lese“, čo značilo, že sa Walt Disney blíži.
Mená
Niektoré mená súčasných postavičiek majú hlbší pôvod. Napríklad Bruce, vegetariánsky žralok biely zo snímky Hľadá sa Nemo, bol nazvaný podľa makety žraloka v Spielbergovej snímke Čeľuste. Táto bola pomenovaná podľa režisérovho právnika. Ďalšou zaujímavosťou je, že celé meno Walta Disneyho bolo Walter Elias Disney, a ak ste videli snímku Wall-E, tak vedzte, že tento charakter bol pomenovaný práve po samotnom Disneym.
Skoro v každom filme od Disneyho sa nachádza tajný kód A113. Viete, čo znamená?
Všimli ste si niekedy označenie A113 v nejakom animovanom filme? Nie? V takmer všetkých Disneyho filmoch a všetkých filmoch spoločnosti Pixar sa nachádza práve táto kombinácia písmena a čísiel. Prečo sa animátori rozhodli umiestňovať tento kód do filmov a čo vlastne znamená?
Kód A113 môžeme označiť ako tzv. Easter Egg (Veľkonočné vajce). Tento výraz poznajú najmä hráči počítačových hier. Je to akási drobnosť, ktorá je ukrytá v hre alebo filme a zvyčajne na niečo odkazuje. Buď na tvorcov, alebo na nejakú udalosť. Pozrite sa na obrázky z filmov, kde sa môžeme stretnúť s týmto podivným kódom A113.
Pozri aj: 10 rozprávok od Walta Disneyho, ktorých pôvodné verzie sa viac ako na rozprávku podobajú na horor
interez.sk (Romana Dorotovičová), zdroj: empireonline.com, inc.com
Nahlásiť chybu v článku