V dobe výbuchu supervulkánu, ktorý sa nachádza v Yellowstonskom národnom parku, by sa asi nikto z nás nechcel nachádzať v severnej Amerike. Podľa viacerých odborníkov by síce nenastal koniec sveta, no ľudstvo by nemalo pred sebou ľahkú budúcnosť. Celý svet by čelil najväčšej globálnej katastrofe v známej histórii ľudstva.
O čom sa to vlastne rozprávame? Supervulkán Yellowstone je kráter s rozlohou približne 72 km, ktorý je viditeľný dokonca z obežnej dráhy. Jeho nádherné gejzíry a termálne pramene musia vyzerať zhora naozaj skvele. Avšak Yellowstonský národný park leží na obrovskom spiacom supervulkáne, ktorý môže za pár okamihov úplne zmeniť svet. Je naplnený desaťtisíckami kilometrov štvorcových magmatického materiálu. Podľa niektorých vedcov môže explodovať až o 624 rokov. Iní sa prikláňajú len k pár desiatkám rokov, no nájde sa aj dostatok tých, čo ktorí bijú na poplach, tvrdiac, že Yellowstone môže vybuchnúť prakticky kedykoľvek. Praskliny, ktoré sa vyskytujú v blízkosti vulkánu, majú byť podľa nich predzvesťou obrovských erupcií. Ku ktorému názoru sa prikláňate vy asi nie je až také podstatné. Dôležité je, že raz sa to s najväčšou pravdepodobnosťou stane. A čo to bude znamenať pre ľudstvo?
Toky lávy v Yellowstonskej kaldere
Michael Poland, výskumný pracovník strediska Yellowstone Volcano Observatory tvrdí, že Yellowstone je v stave pokoja a nemáme sa čoho obávať. Podľa jeho slov bude trvať ešte veľmi dlho, kým sa obe komory dostatočne naplnia magmou, ktorá sa bude potrebovať súrne dostať na povrch. Prečo však NASA začala robiť všetko preto, aby tento supervulkán ochladila? Okrem toho sa v posledných rokoch ukázala zvýšená aktivita vulkánu. Ale poďme sa teda prikloniť k najhoršiemu možnému scenáru. Yellowstone by jednoducho vybuchol. Budeme sa opierať len o hypotézy, keďže naposledy sa podľa odhadov vedcov Yellowstone prebral k životu pred 630-tisícmi rokov.
Pravdepodobnosť 1: 730 000
Poland je presvedčený o tom, že výbuch supervulkánu predstavuje podobné riziko, ako napríklad zrážka s asteroidmi. Tesne pred výbuchom Yellowstonu by sa hydrotermálny systém v národnom parku rýchlo zohrial až na bod varu, pričom by za krátky čas jeho teplota stúpla o stovky stupňov. V čase výbuchu tohto obrovského vulkánu by sa stĺp popola a lávy „vyšplhal“ až do výšky 25 kilometrov, odkiaľ by sa šíril do celej stratosféry. Z útrob vulkánu by sa vyvalil taký obrovský pyroklastický tok lávy a popola, aký si len sotva vieme predstaviť. Pyroklastická zmes by sa pohybovala rýchlosťou až 482 kilometrov za hodinu, takže by sa vám veľmi neoplatilo pred ňou utekať.
Väčšina ľudí v okruhu 15 kilometrov by bola mŕtva už do pár sekúnd, avšak podobne by mohli dopadnúť aj ľudia v rádiuse 100 kilometrov od epicentra výbuchu. Niektoré štúdie však tvrdia, že nebezpečenstvo by bolo oveľa väčšie. Prakticky za pár minút by v Spojených štátoch zmizol všetok život. Zbytok sveta by na tom tiež nebol príliš optimisticky, pretože celú planétu by zasiahla vulkanická zmena. Nemohli by sme si nič dopestovať a produkcia jedla by podľa OSN vydržala len žalostne málo. Odhadovo len 74 dní.
Najväčšie nebezpečenstvo by predstavoval popol
Oveľa nebezpečnejší než pyroklastický tok je ale sopečný popol, ktorého meter hrubá vrstva by pokryla všetko v okruhu 500 kilometrov a v okruhu ďalších 500 kilometrov by dosahovala hrúbku približne 30 centimetrov. Mraky sopečného popola by podľa niektorých vedcov mohli znížiť priepustnosť slnečného svetla, pričom si všetci vieme predstaviť, aké by to malo pre nás dôsledky. V prvom rade by globálne utrpelo poľnohospodárstvo, znížila by sa úroda a všetkým by nám hrozil hladomor.
Koľko ľudí by mal na svedomí práve výbuch supervulkánu? To je naozaj ťažké predpokladať. V prvom rade by najmä trpelo americké obyvateľstvo, kde by sa obete na životoch mohli pohybovať v státisícoch. Na niekoľko týždňov až mesiacov by bola úplne znemožnená letecká doprava, no tento problém by sa netýkal len Ameriky, ale i celého sveta. Treba len dúfať, že supervulkán Yellowstone sa čo najdlhšie bude nachádzať v štádiu spánku. Jeho výbuch by síce neznamenal pre ľudstvo koniec sveta, ale čakala by nás veľmi nepekná budúcnosť.
Pozri aj: Máme sa báť? Asteroid široký takmer 5 kilometrov sa má k Zemi priblížiť viac ako by sa nám páčilo
livescience.com, iflscience.com, geocenter.info
Nahlásiť chybu v článku