Na východnom Slovensku, na Spiši, môžete okrem Spišského hradu navštíviť i iné zaujímavosti. Jednou z najväčších je i Sivá brada, travertínová kopa, ktorá má už viac ako desaťtisíc rokov a neustále sa rozširuje. Popri iných kultúrnych a prírodných pamiatkách špiského regiónu, Sivá brada akoby upadá do úzadia, rozhodne by ste ju však mali navštíviť.
Travertínová kopa Sivá brada je na rozdiel od iných podobných miest na Slovensku stále živá. To znamená, že sa ešte i dnes po tisíckach rokov od svojho vzniku neustále rozširuje. Od úpätia po vrchol, na ktorom nájdete malú kaplnku, má pritom aktuálne asi 25 metrov. Baroková kaplnka spolu s travertínovou kopou spoločne vytvárajú veľmi zaujímavú scenériu.
Sivá brada vznikla na mieste križovania geologických zlomov. Vďaka tomu sa na tomto mieste na zemský povrch tisícky rokov dostávajú podzemné vody bohaté na CO2 (v jednom prameni je možné si vodu dokonca i nabrať). Okrem samotnej kopy tak dnes na tomto mieste môžete obdivovať i jeden z dvoch gejzírov na Slovensku (druhým je Herliansky gejzír). Erupcie gejzíru v minulosti dosahovali až 15 metrov, no v súčasnosti sú už oveľa oveľa slabšie a prichádzajú v menej častých intervaloch.
Z dôvodu vysokého obsahu oxidu uhličitého je travertínová kopa Sivá brada svojím spôsobom i nebezpečná. Môžete tu totiž nájsť i malé krátery z ktorých ako býva zvykom nevyteká voda, ale v podobe plynu uniká práve CO2. Na výrony tohto plynu doplácajú najmä malé živočíchy, ktorých nehybné telá možno na Sivej Brade často nájsť. Príčinou ich smrti je práve otrava oxidom uhličitým. Pre človeka samozrejme návšteva tejto prírodnej pamiatky nepredstavuje prakticky žiadne riziko.
vypadni.sk, planetslovakia.sk
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku