Státisíce ľudí v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ktoré je obkľúčené ruskými vojakmi, už nemajú potraviny, vodu, kúrenie, elektrinu ani lekársku starostlivosť. Situácia v meste je „čoraz strašnejšia a zúfalejšia“, informuje vo štvrtok britský denník The Guardian citujúc šéfa tamojšej delegácie Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK).
Majú menej ako nič
„Mnohí ľudia tvrdia, že nemajú (už ani) jedlo pre deti,“ uvádza v stredajšej audionáhravke Saša Volkov, šéf delegácie MVČK v Mariupole.
Dodáva, že v niektorých častiach mesta je situácia už taká zlá, že ľudia na seba kvôli jedlu začali aj útočiť. Portál SME píše o tom, že ľudia majú problém aj s vodou. Tú získavajú napríklad vypúšťaním radiátorov, ale aj z mlák či z roztápajúceho sa snehu. Objavili sa aj prípady ničenia áut v snahe o získanie benzínu.
Míňajú sa tiež zásoby liekov, pričom lekárne boli podľa Volkova „vyrabované už pred štyrmi či piatimi dňami“, hoci niektoré nemocnice ešte fungujú. Obyvatelia podľa Volkova vyrabovali pred pár dňami aj všetky obchody a začali chorľavieť od zimy.
„Jedlo máme už len na niekoľko dní… Mnohí z nás začali chorľavieť, z dôvodu vlhkosti a chladu… Snažili sme sa čo najviac zachovať hygienické štandardy, nie vždy je to však možné,“ dodal.
Volkov podľa stanice BBC tiež uviedol, že v Mariupole vznikol v uplynulých dňoch „akýsi čierny trh so zeleninou“, avšak „mäso ani nič podobné“ sa zohnať nedá. Dodal, že ľudia potrebujú rôzne lieky a lekársku starostlivosť, obzvlášť na liečbu cukrovky či rakoviny. „Tie už však v meste nemožno zohnať,“ uviedol.
Najmenej 1 200 mŕtvych
Zástupca mariupolského starostu Serhej Orlov vo štvrtok stanici BBC povedal, že podľa najnovších údajov bolo v meste zabitých prinajmenšom 1207 ľudí. Upozornil však, že ide len o počet „tiel, ktoré sme našli na ulici“ a dodal, že celkový počet zabitých nepozná.
Uviedol, že 47 z nájdených obetí pochovali v masovom hrobe, keďže na cintoríny za mestom sa nebolo možné dostať. Dodal, že nie všetky z obetí boli identifikované.
Orlov tiež uviedol, že z mesta sa zatiaľ nepodarilo evakuovať ľudí, ani doň dopraviť humanitárnu pomoc. Približne 100 ľudí, ktorí sa v stredu pokúšali vlastnými autami dostať preč, sa podľa jeho slov vrátilo, keďže ruskí vojaci na kontrolných stanovištiach začali strieľať, „nie síce priamo na ich autá, ale okolo nich“.
Bez energií takmer 10 dní
Mariupol je bez vody, plynu a elektriny a od 2. marca nefungujú komunikácie. Niekoľko úsekov slabého telefónneho signálu zostáva pre väčšinu obyvateľov jediným spôsobom, ako podať správy, pripojenie je však nespoľahlivé.
V aplikácii Telegram, ktorá slúži na prijímanie a odosielanie správ, sa objavili kanály, kde priatelia a príbuzní uviaznutých obyvateľov Mariupola zverejňujú fotografie a informácie o svojich blízkych v nádeji, že by o ich osude mohli niečo vedieť ostatní, píše AFP.
Mesto je už desať dní terčom neustáleho bombardovania delostreleckými granátmi a raketami typu Grad, Smerč a Točka U, uviedol člen mestskej rady Petro Andriuščenko.
Zelenskyj obvinil Moskvu z útoku na humanitárny koridor v Mariupole
Zelenskyj povedal, že sa rozhodol poslať do obliehaného prístavného mesta Mariupoľ konvoj nákladných áut s potravinami, vodou a liekmi.
Ale „okupanti spustili tankový útok presne tam, kde mal byť tento koridor“, uviedol Zelenskyj vo videovyhlásení a opísal to ako „otvorený teror“.
Ukrajina obvinila Rusko zo stredajšieho leteckého útoku na pôrodnicu v Mariupole, pri ktorom zahynuli traja ľudia vrátane mladého dievčaťa, poznamenala AFP.
Moskva vo štvrtok sľúbila, že každý deň otvorí humanitárne koridory, aby umožnila Ukrajincom utiecť z miest, ale Kyjev odmieta evakuačné trasy vedúce do Ruska.
Nahlásiť chybu v článku