foto: Unsplash

Ľudstvo čelí problémom s plastovým odpadom už dlhé roky.

No situácia ešte nikdy nebola natoľko vážna, ako je dnes. Dôkazom je tento nález v amazonskej rieke a odborníci varujú, že je najvyšší čas, aby sa ľudstvo spamätalo a začalo konať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Plasty v Amazonke

Vedci nedávno preskúmali stav rieky Amazonky a výsledky boli viac než znepokojivé. Prvýkrát v histórii ľudstva je v Amazonke stav kontaminácie plastovým odpadom takýto vážny. Nedávno bola v časopise Environmental Pollution publikovaná štúdia, ktorá sa zaoberala skúmaním rôznych druhov rýb žijúcich v Amazonke a v priľahlých vodných tokoch. Na čele výskumu stáli vedci z brazílskej univerzity, medzi nimi Marcelo Andrade.

foto: Unsplash

Mikročastice

V článku sa píše, že do vodných tokov sa dostávajú plastové fľašky, tašky, rybárske náčinie a iné plastové predmety, ktoré sa vo vode rozkladajú na plastové mezo a mikročastice. Tieto častice sa následne priamo alebo nepriamo stávajú súčasťou potravinového reťazca. Odborníci sa v rámci štúdie venovali skúmaniu 172 druhov rýb a ukázalo sa, že až štvrtina z rýb mala v žalúdku plastové častice vo veľkosti od 1 až po 15 milimetrov. Z preskúmaných 172 druhov sa našli plastové častice v 80 percentách druhov.

Zasiahnuté sú aj pirane

Zistenie je o to závažnejšie, že prítomnosť plastov nezávisela od toho, čím sa daný druh ryby kŕmil, či išlo o mäsožravé alebo bylinožravé druhy rýb. Štatistiky uvádzajú, že plastové častice sa našli v 46 rybách z 96, či už išlo o piraňu červenobruchú alebo o druh myloplus.

foto: Pixabay

Plastové odpady v každom kúte sveta

Spoluautor štúdie, Tommaso Giarrizzo sa pre The Guardian vyjadril, že cieľ štúdie bol pôvodne celkom iný. Výskumníci plánovali skúmať reťazec kŕmenia sa rýb, keď však zistili, koľko majú ryby v žalúdku plastov, rozhodli sa zmeniť zameranie svojej štúdie. Výsledok je pre nich nesmierne zarmucujúci, keďže poukazuje na to, že znečistenie zasiahlo už aj Amazonku, zdá sa teda, že plastový odpad nájdete už takmer v každom kúte sveta. Médiá často vyobrazujú najmä znečistenie morí, autori štúdie však zdôrazňujú, že oceány už zďaleka nepredstavujú jediný problém. Plastový odpad naplavený z riek totiž tvorí až pätinu tohto závažného problému. Len z Amazonky sa ročne do Atlantického oceánu dostane až 66 000 ton plastového odpadu.

Našťastie, zdá sa, že ľudia si konečne začínajú uvedomovať závažnosť problému a mnohé spoločnosti proti nemu aktívne bojujú. Svetom sa napríklad šíri zákaz využívania jednorazových plastov.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články