Filmoví tvorcovia sa pri svojej práci často snažia prísť s niečím novým, čím by mohli svojich divákov šokovať. Medzi režisérov, ktorí sa do filmových kruhov zapísali veľmi špecifickým filmárskym rukopisom, patrí bezpodmienečne David Lynch.
Medzi najznámejšie filmy tohoto tvorcu patrí napríklad Mulholland Drive, ku ktorému pripísal 10 indícií pre lepšie pochopenie alebo seriál Twin Peaks, ktorý sa v minulom roku dočkal pokračovania po 25 ročnej prestávke. To je teda dôkazom, že Lynch ani vo svojom úctihodnom veku nezaháľa a nevyšiel z kondície. Pri filmoch Davida Lyncha si vždy môžeme byť istí tým, že všetko je inak, ako sa zdá.
Navyše svojou atmosférou dokážu vytvoriť pocity strachu a napätia alebo sprostredkovať najdivnejšie situácie spôsobom, že ich divák vníma úplne prirodzene. Toto svoje tajomno sa mu však podarilo posunúť ešte ďalej v sitkome Králiky.
David Lynch vytvoril internetový sitkom Králiky, ktorý sa okrem kinematografických úspechov teší aj niečomu, čo by mohlo aj jeho najvernejších fanúšikov šokovať. Všimli si ho totiž psychológovia z University of British Columbia a začali ho používať vo svojom výskume.
Podarilo sa im dokázať, že Tylenol – bežný liek na zmiernenie bolesti, pomáha s liečbou existenčnej krízy. A na tomto výskume má zásluhy aj tento sitkom. Ako to? Vedci pri testovaní svojej teórie uskutočnili dva experimenty. Ako prvý dali účastníkom napísať, čo si myslia, že sa s nimi stane, keď zomrú. Druhý experiment spočíval práve v sledovaní seriálu Králiky. Chceli totiž docieliť, aby sa testované osoby cítili nepríjemne. Výsledok ukázal, že ľudia, ktorí užívali liek na bolesť, boli odolnejší voči následkom tohoto experimentu, hovorí štúdia publikovaná v psychologicko- vedeckom časopise.
A čím je teda tento seriál zvláštny? Celý jeho dej sa odohráva len v jednej miestnosti a je snímaný statickou kamerou, ktorá navádza atmosféru, že ich diváci len potajomky sledujú. Hlavnými postavami sú tri ľudské králiky – Jack, Suzie a Jane, ktoré spolu vedú nezmyselnú konverzáciu alebo vlastný, ťažko zrozumiteľný monológ. Občas sa objavia záhadné javy, ako napríklad tajomný hlas a stiesnenú atmosféru dotvára zvuk padajúceho dažďa.
Zvláštna je aj opakujúca sa sekvencia, v ktorej králik recituje záhadnú poéziu. Do toho všetkého zaznieva potlesk a smiech ako v klasických televíznych sitkomoch. Jediné, čo tomuto minimalistickému seriálu chýba je príbeh, ktorý si diváci musia domyslieť sami, pomocou týchto všetkých vodítok. Tak čo, skúsite to?
openculture.com
Nahlásiť chybu v článku