Foto: Youtube/The Star (reprofoto)

Prípad sa stal virálnym po celom svete.

Život muža sa ešte na poslednú chvíľu snažia zachrániť aktivisti, ktorí pred budovou súdu neúnavne protestujú. Prípad je vo svete opisovaný ako „chorý“ či ako „systémové zlyhanie“. Informuje o tom portál CNN.

Článok pokračuje pod videom ↓

K zatknutiu došlo ešte v roku 2009. 33-ročný malajzijský občan Nagaenthran Nagaenthran vtedy priniesol na územie Singapuru 42,7 gramov heroínu a krátko na to ho zatkla miestna polícia. Následne sa začali dlhoročné ťahanice a rôzne problémy. Súd muža neskôr odsúdil na trest smrti obesenín. Obesenie malo byť vykonané už túto stredu (10.11.2021), no bolo odložené.

Súd nariadil odklad

Najvyšší súd na poslednú chvíľu nariadil odklad výkonu po ústavnej námietke, prezradil právnik obvineného, M. Ravi. Ide tak o malú iskierku nádeje pre Dharmalingama a jeho priaznivcov. Zároveň je to však len dočasné rozhodnutie.

Foto: Youtube/The Star (reprofoto)

Súd totiž dnes zamietol žiadosť advokáta, ktorý žiadal, aby bola poprava vyhlásená za protiústavnú. Povolil aspoň jeho odklad až do opätovného prerokovania celej situácie. Rodina obvineného prezradila, že hoci ide pre nich o malú úľavu, stále si uvedomujú vážnosť a nevyspytateľnosť celej situácie.

Advokát obviného spolu s aktivistami sa odvolávajú na porušenie medzinárodného práva, ktoré nedovoľuje popravu mentálne postihnutého človeka. Psychologické vyšetrenie totiž prezradilo, že Nagaenthran má výšku svojho IQ na úrovni 69, čo sa už považuje za mentálne postihnutie. Obhajoba sa navyše odvoláva aj na hyperaktivitu a mužove problémy s alkoholom.

Mužov zdravotný stav je zlý

To podľa nich jednoznačne dokazuje, že za svoje činy nenesie zodpovednosť a nedokáže dostatočne vnímať svoje okolie. Jeho zdravotný stav sa navyše za 12 rokov strávených vo väzení vraj rapídne zhoršil. Jeho poprava by sa tak údajne dala prirovnať z poprave dieťaťa.

Pohľad na Singapur. Foto: Unsplash

Súd si však myslí úplný opak. Muž podľa neho konal svojprávne a pri plnom psychickom zdraví. Vážnosť svojho správania si uvedomoval, potreboval ale splatiť svoje dlhy. Dokazuje to aj fakt, že drogy mal starostlivo schované . Taktiež neustále menil záznam o svojej vzdelanostnej kvalifikácii zdanlivo tak, aby odrážal nižšiu vzdelanostnú kvalifikáciu zakaždým, keď sa ho súd opýtal.

Jeho prípad spôsobil medzinárodne obrovskú vlnu kritiky. Viacerí vysoký predstavitelia súd verejne požiadali o milosť, za čo sa v petícii podpísalo už vyše 62-tisíc ľudí. Takisto sa protestovalo aj pred malajzijským parlamentom. Na internete sa dokonca pre mužovu rodinu spustila zbierka. Doteraz sa vyzbieralo viac ako 19-tisíc dolárov.

Singapur je známy vďake svojmu mimoriadne prísnemu drogovému zákonu. Tolerancia týchto omamných látok je tam absolútne nulová a za ich držanie hrozia ľuďom extrémne vysoké, až fatálne tresty. Smrť hrozí už za 15 gramov drogy.

Uložiť článok

Najnovšie články