Oberáme ich o prirodzené životné prostredie, ako aj o potravu a vôbec im nepomáha ani globálne otepľovanie. Následkom toho všetkého vedci prvýkrát v prírode pozorovali šimpanzy, ktoré napadli gorily a zjedli ich.
Vedci pozorovali prvý smrtiaci útok šimpanzov na gorily
Ako informuje portál IFLScience, v prírode bol pozorovaný prvý smrtiaci útok šimpanzov na gorily. Je to dôkaz toho, že zvieratá na seba môžu zaútočiť aj v prípade, ak sú si po genetickej stránke blízke. Podľa štúdie publikovanej v časopise Scientific Reports je však za takéto správanie s veľkou pravdepodobnosťou zodpovedný človek.
Národný park Loango v Gabone je domovom pre šimpanzy, ale aj pre gorily a 16 rokov je zároveň aj dejiskom projektu s názvom Loango Chimpanzee Project. Ten skúma vzťahy a interakcie medzi šimpanzmi.
Výskum ukázal, že tieto primáty jednoznačne nie sú vždy mierumilovné a vedia sa správať poriadne agresívne. Agresivita však až doteraz bola vždy namierená proti iným šimpanzom alebo proti menším zvieratám.
Vzťahy medzi šimpanzmi a gorilami boli až donedávna nenásilné, píše portál MPG. Väčšinu času pokojne existovali vedľa seba a ich interakcie boli bez agresivity. V Kongu sa dokonca podarilo zaznamenať, ako sa šimpanzy a gorily spolu hrajú. Všetko sa však dramaticky zmenilo pred dvoma rokmi.
Mláďa zabili a zjedli
Výskumníci v národnom parku začuli výkriky, ktoré sú príznačné pre nepriateľské stretnutia medzi dvoma šimpanzmi. Následne však boli počuteľné aj údery do hrude, čo je správanie typické pre gorily, nie pre šimpanzy. Čoskoro sa ukázalo, že došlo k stretnutiu šimpanzov s piatimi gorilami. Boj medzi nimi trval až 52 minút. Ďalší, dlhšie trvajúci konflikt sa podarilo zachytiť aj o 10 mesiacov neskôr.
V oboch prípadoch boli šimpanzy v značnej presile, na 5 a potom na 7 goríl sa vrhlo 27 šimpanzov. Už počas prvej bitky bola badateľná fyzická agresivita, počas druhej však šimpanzy zahnali gorily na stromy a opäť dole. Keď sa gorily pokúsili ujsť, útok sa vystupňoval. Dospelým gorilám sa napokon podarilo ujsť, mláďatá však také šťastie nemali. Jedno z nich sa oddelilo od matky a šimpanzy ho zabili. Samozrejme, gorily sa bránili, tri šimpanzy utrpeli poranenia. O niečo neskôr šimpanzy zabili ďalšie mláďa, tentoraz ho však aj zjedli.
Môže za to boj o potravu?
Zvláštne je, že v západnej časti Afriky sa šimpanzy aj voči sebe navzájom správajú menej agresívne. V Národnom parku Loango však bol zaznamenaný najvyšší počet zabití v rámci komunity šimpanzov, informuje časopis Primates. Vedci sú zvedaví, prečo je to tak, chcú vedieť, prečo sú agresívne útoky čoraz častejšie a prečo sa zabíjanie medzi šimpanzmi a gorilami objavilo až teraz.
K priateľským stretom zvyčajne dochádza v čase, keď sa strava goríl a šimpanzov odlišuje. Naopak, k agresivite dochádza, keď musia o potravu súperiť. A v gabonských lesoch sa kvôli klimatickým zmenám v posledných rokoch rodí na stromoch menej ovocia. Aj to, ako aj fakt, že šimpanzy mláďa gorily zjedli, nasvedčuje tomu, že k agresívnym stretom došlo práve kvôli nedostatku potravy.
Nahlásiť chybu v článku