Z tohto obdobia stále nepoznáme toľko detailov, akoby sa nám páčilo. Zrovna v tomto čase sa však našla aj záhadná socha známa aj ako Shigir Idol alebo Šigirský idol. Stále však nevieme, na čo táto socha slúžila, no vďaka pokročilej vedeckej technológii sa konečne po viac než 100 rokoch od jej nálezu, podarilo určiť, aká je stará. A výsledok je šokujúci, keďže dvojnásobne presahuje vek egyptských pyramíd.
Socha bola pôvodne objavená v roku 1894 a bola pochovaná pod štvormetrovou vrstvou hliny a sutín v sibírskom regióne Šigir. Kým bola socha vykopaná celá a zostavená do svojej pôvodnej výšky, ktorá sa dosahuje úctyhodných 5,3 metra, písal sa rok 1914. V tomto čase však mohli archeológovia jej vek len odhadovať. Niekoľko časí tejto sochy neprežilo zub času, avšak jej približný stav sa podarilo docieliť rekonštrukciou.
Vďaka rádiokarbónovej metóde sa podarilo vedcom odhadnúť takmer presne jej vek. Práve ten bol veľmi šokujúci, keďže sa zistilo, že Šigirský idol má 11 600 rokov. To znamená, že je viac ako dvojnásobne starší než egyptské pyramídy v Gíze. Tým pádom ide o najstarší známy umelecký objekt, aký poznáme. Vďaka tomuto objavu však musíme prehodnotiť to, čo sme doposiaľ vedeli o kultúre ľudí, žijúcich na sklonku doby ľadovej.
Spôsob, akým je socha vytesaná a dokonca aj jej finálny vzhľad, veľmi nápadne pripomínajú sochu, ktorá pochádza z podobného obdobia, nájdenú v Göbekli Tepe, tureckej hore známej aj ako Pupočný vrch. Jediným významným rozdielom je materiál, z ktorého bola socha vytesaná. To naznačuje, že kultúra a folklór, ktoré v tomto čase ľudia vyznávali, súvisí na viacerých miestach a nielen v jednej oblasti.
Zdanlivý súvis sa dá určite nejako opodstatniť, sochy by mohli byť stelesnením božstva, ktoré v tom čase ľudia vyznávali, no pravda je taká, že ich pravý účel zatiaľ nedokážeme určiť. Či už teda sochy slúžili náboženskému alebo umeleckému účelu nemôžeme s istotou povedať, no tento objav a podobnosť s druhou sochou vyvolávajú množstvo otázok. A my sme hladní po odpovediach.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku