Ľudské ucho na myši
Ďalší šialený pokus, ktorý mal pomôcť medicíne. Úlohou bolo zistiť, či telesné orgány môžu existovať mimo ľudského tela bez výrazného poškodenia tak, aby boli v prípade potreby použiteľné na transplantáciu. A ako to dopadlo? Výsledkom bola myš s ľudským uchom na svojom chrbte. Fotografia v roku 1997 obletela internet a po celom svete spustila vlnu protestov proti genetickým mutáciám zvierat.
Transplantácia hlavy
V roku 1970 sa chirurg Robert White rozhodol vykonať transplantáciu hlavy opice. Jeho predchodca už pár rokov skôr úspešne vykonal transplantáciu na psovi, White sa chcel ale priblížiť viac k človeku. Operácia dopadla úspešne, ale keď sa opica prebrala bola mimoriadne agresívna a chcela na doktora zaútočiť. Opica po operácia prežila iba dva dni… Mimochodom, v roku 2015 sa istý rus s nevyliečiteľnou chorobou a veľkými zdravotnými ťažkosťami prihlásil ako prvý dobrovoľník na transplantáciu hlavy. Lekári už vykonávajú potrebné vyšetrenia a prípravy a do 3 rokov by mužovu hlavu radi transplantovali na nové telo.
Svietiace mačky
Šialené a zbytočné experimenty na zvieratách nie sú samozrejmosťou iba v USA. Nezaostávajú ani vedci v Južnej Kórey. Tímu vedcov sa tu v roku 2007 podarilo upraviť DNA jednej mačky tak, aby v tme celá svietila. Následne jej odobrali upravené DNA a vyklonovali z neho niekoľko svietiacich mačiatok. Ešteže nikoho nenapadlo založiť si na tom biznis…
Nahlásiť chybu v článku