Severočínska nížina sa z poľnohospodárskej oblasti premení na neobývateľnú zónu.

Severočínska nížina, súčasť Veľkej čínskej nížiny, je jedným z najhustejšie osídlených regiónov sveta a najvýznamnejšou poľnohospodárskou oblasťou Číny. V súčasnosti tu žije viac ako 400 miliónov obyvateľov, ktorí dosýta využívajú vynikajúce prírodné podmienky tohto regiónu. Vedci však varujú. Do konca storočia bude severočínska nížina neobývateľná. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rozkladá sa na dolnom toku Žltej rieky (Chuang-che), na pobreží Pochajského zálivu, v severovýchodnej časti Číny a spolu s nížinami na rieke Jang-c’-ťiang vytvára Veľkú Čínsku nížinu. Jej severná časť, Severočínska nížina, je jednou z najhustejšie osídlených oblastí planéty a najvýznamnejšou poľnohospodárskou oblasťou Číny. Dá sa povedať, že pre najľudnatejšiu krajinu sveta, je Severočínska nížina pre existenciu nevyhnutná. Do konca storočia tak Čínu čakajú obrovské problémy.

Foto: Wikimedia

Podľa vedeckej štúdie uverejnenej v časopise Nature Communications sa totiž Severočínska nížina stane do konca storočia neobývateľnou zónou a jednou z najnebezpečnejších oblastí sveta. Príčinou majú byť extrémne vlny horúčav a teploty, ktoré do pár hodín pripravia o život aj zdravého človeka, spôsobené klimatickými zmenami v tejto oblasti.

Ako sa môže úrodná nížina, ktorá je domovom 400 miliónov obyvateľov, zmeniť na nehostinnú pustatinu? Odpoveďou sú podľa vedcov skleníkové plyny, spôsobujúce zmeny klímy a výrazné extrémne prejavy počasia. V súčasnej dobe patrí Čína na špičku svetového rebríčka v množstve vypúšťaných emisií skleníkových plynov a nič nenaznačuje, že by sa to malo v budúcnosti zmeniť.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

„Vražednou kombináciou“ v oblasti Severočínskej nížiny sa má stať vysoká tzv. wet-bulp teplota (angl. wet bulb temperature). V skratke, v Severočínskej nížine možno do konca storočia očakávať také vysokú kombináciu teploty a vlhkosti vzduchu, že bude toto prostredie pre človeka neobývateľné. Pri vysokej teplote v kombinácii s vysokou vlhkosťou ,sa totiž ľudské telo nedokáže chladiť potením, pričom dochádza k prehriatiu organizmu. Vedci v oblasti Severočínskej nížiny očakávajú podmienky, pri ktorých človek, bez pohybu sediaci v tieni, neprežije ani 6 hodín.

Ak sa množstvo emisií skleníkových plynov vypúšťaných Čínou v najbližšom období nezmenší, Severočínsku nížinu budú od roku 2070 do roku 2100 opakovane zasahovať extrémne vlny horúčav s vysokou vlhkosťou vzduchu. Podľa odhadov vedcov však vysoké riziko hrozí, aj keby sa množstvo vypúšťaných emisií v Číne dramaticky znížilo ešte dnes.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Z predošlých výskumov autorov najnovšej štúdie je zrejmé, že extrémne horúčavy v kombinácii s vysokou vlhkosťou vzduchu, nebudú  v budúcnosti len problémom Číny. Medzi ďalšie vysoko ohrozené oblasti patria krajiny Perzského zálivu, pobrežie Iránu a ďalší z najľudnatejších regiónov sveta – Južná Ázia. Severočínska nížina je však oblasťou s najvyšším ohrozením, kde celému javu okrem klimatických zmien „pomáha“ i odparovanie obrovského množstva zavlažovacej vody, ktoré vlhkosť vzduchu ešte zvyšuje.

Pozri aj: Ohnivá guľa nad našimi hlavami je plná prekvapení. Slnko pravidelne mení svoj tvar a vedci si nie sú istí prečo

TheGuardian
Uložiť článok

Najnovšie články