O tom, že Severný magnetický pól je v rýchlom pohybe, sme vás informovali už začiatkom tohto roka. Satelitné údaje dokonca potvrdzujú, že sa jeho pohyb smerom na Sibír dokonca zrýchľuje.
Dôvod jeho pohybu je ukrytý v hlbinách našej planéty. Roztavené jadro Zeme tvorené najmä železom pri prelievaní mení aj polohu póla ako o tom informuje Daily Mail.
Podľa údajov The World Magnetic Model sa ukazuje, že rýchlosť pohybu je 48 kilometrov za rok. To je najrýchlejšie presúvanie póla, aké bolo kedy zaznamenané a môže predstavovať problém pre letecké navigačné systémy, no môže tiež ovplyvniť fungovanie GPS v smartfónoch.
Rýchlosť presunu póla bola pritom v minulosti oveľa pomalšia. Iba pred 20. rokmi za sa posúval približne 10 kilometrov ročne z Kanady smerom na Sibír.
„Severný magnetický pól sa pohyboval od roku 1590 v oblasti severnej Kanady , kde bol objavený do roku 1990 iba veľmi pomaly. Potom v priebehu posledných 20 rokov zrýchlil z približne 10 km ročne na viac ako 50 km za rok„, povedal Ciaran Beggan z British Geological Survey pre Daily Mail.
Naproti tomu, južný magnetický pól ostáva stabilný a sotva sa pohol. Opäť za to môže vnútro našej planéty, ktoré je v jeho oblasti veľmi pokojné.
Určenie presnej polohy Severného magnetického póla je dôležité pre orientáciu. Nielen armádne systémy, ale aj bežné navigácie využívajú jeho polohu na orientáciu. Ak sa tá ale zmení, môže nastať problém, najmä pri lodiach nachádzajúcich sa v severnom ľadovom oceáne. Aj preto môžeme očakávať že v najbližších mesiacoch dostanú smartfóny aktualizáciou, kde sa zohľadní už nová poloha Severného magnetického poľa.
Nahlásiť chybu v článku