Vieme, že polárne oblasti sa otepľujú výrazne rýchlejšie ako zvyšok planéty. Vieme, že zvyšovanie priemerných teplôt a výskyt extrémnych výkyvov počasia sa bude v najbližších desaťročiach dramaticky zrýchľovať. Všetko však môže byť oveľa rýchlejšie, ako sme v najnegatívnejších scenároch očakávali.
Arktída bude zrejme už budúce desaťročie bez morského ľadu, informuje výskumný projekt Spojeného kráľovstva British Antarctic Survey v tlačovej správe k svojej novej štúdii. V nej vedci zistili, že Severný ľadový oceán už v roku 2035 nemusí byť ľadový a teda príde o všetok morský ľad. Príčinou je globálne otepľovanie ako dôsledok zmeny v klimatickom systéme našej planéty.
Dôvodom sú „bazény“
Vedci sa dlhé roky zaoberali výskumom vysokých priemerných teplôt v Arktíde počas poslednej medziľadovej doby približne pred 127-tisíc rokmi. Najnovšie sa medzinárodný tím odborníkov pustil do porovnávania podmienok arktického ľadu z tohto obdobia s tými súčasnými. Na základe výskumu dokázali vedci vypracovať predpovedný model, ktorý hovorí o zmiznutí morského ľadu už v polovici budúceho desaťročia.
Hlavnou príčinou rýchleho topenia morského ľadu v Arktíde je vznik akýchsi „bazénov“. Tie sa tvoria na povrchu z roztopeného ľadu každoročne na jar a v lete. Sú plytké, ich počet a veľkosť závisí od miery oteplenia a doby pretrvávania teplého počasia. Tieto „bazény“ ovplyvňujú množstvo slnečného žiarenia, ktoré dokáže povrch arktického oceánu odraziť späť do atmosféry. Jednoducho povedané: čím teplejšie – tým viac bazénov – tým menšia schopnosť odraziť slnečné žiarenie – tým teplejšie – tým viac bazénov – … . Proces sa cyklí a urýchľuje.
V novej štúdii vedci po analýze poslednej medziľadovej doby v Arktíde zistili, že práve intenzívne jarné žiarenie a vznik rozsiahlych bazénov z roztaveného ľadu na povrchu ľadového oceánu vo výraznej miere prispel k dramatickému úbytku arktického ľadu. Následná simulácia vychádzajúca z aktuálnych podmienok v oblasti severného pólu ukázala, že Severný ľadový oceán môže prísť o morský ľad už v roku 2035.
Arktický ľad chýba v modeloch
Vedci nový predpovedný model dokázali vytvoriť len vďaka pochopeniu procesov, ku ktorým v regióne došlo pred viac ako 120-tisíc rokmi. Upozorňujú, že vidina Severného ľadového oceánu bez morského ľadu je už v polovici budúceho desaťročia alarmujúca a krajiny sa musia čo najrýchlejšie začať zaujímať o dosiahnutie nízkouhlíkového sveta. Varujú tiež pred skutočnosťou, že takéto rýchle topenie arktického ľadu nie je započítané v aktuálnych globálnych klimatických modeloch a to napriek tomu, že strata morského ľadu v Arktíde ovplyvňuje a urýchľuje ďalšie celosvetové dôsledky klimatickej zmeny.
Nahlásiť chybu v článku