Foto: Ilustračné (Pxhere, Maxpixel)

Severným ľadovým oceánom prepláva prvá kontajnerová loď v histórii.

Stane sa to po prvý raz v histórii a príčinou sú klimatické zmeny. Severnou arktickou námornou trasou sa po prvý raz preplaví obchodná kontajnerová loď. Arktický ľad sa topí, ustupuje a stráca svoju mohutnosť. Nová námorná diaľnica by tak mohla vzniknúť do polovice 21. storočia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z Vladivostoku do Petrohradu. 3600 kontajnerov naložených na dánskom obchodnom plavidle spoločnosti Venta Maersk by sa do cieľa mohlo dopraviť už koncom septembra. Severnou arktickou cestou to tak bude približne o 14 dní rýchlejšie ako okľukou cez Suezský prieplav. Loď spoločnosti  Venta Maersk tak bude akýmsi pokusným králikom. Žiadna kontajnerová loď zatiaľ arktickou cestou naprieč Severným ľadovým oceánom nepreplávala.

Foto: Maxpixel (Ilustračné)

Plavba kontajnerovej lode spoločnosti Venta Maersk však neznamená otvorenie novej námornej diaľnice. Loď je špeciálne upravená tak, aby dokázala prekonať 1 m hrubú ľadovú pokrývku. Navyše odoláva teplotám siahajúcim až k -25°C. Napriek tomu čaká posádku plavidla poriadne extrémne a nevyspytateľné počasie.

Foto: Pixabay (Ilustračné)

Dánska kontajnerová loď bude počas plavby zbierať údaje o stave arktického ľadu. Podľa rôznych výskumov by severná arktická cesta mohla na komerčné účely slúžiť od polovice 21. storočia. Klimatické zmeny totiž spôsobujú ústup a nižšiu mohutnosť arktického ľadu, ktorý však dnes lode nedokážu bez pomoci ruských jadrových ľadoborcov prekonať.

Foto: Wikimedia

V súčasnosti prechádza námorné spojenie medzi Európou a Áziou južnou cestou, cez Suezský prieplav. Spoločnostiam sa zatiaľ neoplatí investovať vysoké náklady na plavbu kratšou severnou trasou. Tie spočívajú najmä vo vyšších poplatkoch za tranzit, vysoké poistné sadzby a vysoké ceny za prenájom ruských jadrových ľadoborcov. Problémom je aj nevyspytateľnosť arktického počasia a nedostatok záchranných tímov v tejto oblasti.

Pozri aj: O našom svete vedia, no nechcú doň patriť. V Amazonskom pralese natočili vôbec prvé zábery izolovaného domorodého kmeňa

weforum.org, BBC
Uložiť článok

Najnovšie články