Shin Dong-hyuk CBS NEWS, imgur

Severná Kórea je pre celý svet veľkou neznámou. O Židoch a holokauste toho bolo napísané viac než dosť. Ale aj vy ste presvedčení, že koncentračné tábory vymizli skončením II. svetovej vojny? Žiaľ v Severnej Kórei fungujú až doteraz.

Trápi vás, že nemáte dostatok peňazí na nový telefón? V skutočnosti na tom nie ste až tak zle. Niektorí ľudia ani len netušia, čo sú to mobilné telefóny. Ba dokonca nevedia, že na svete sú vôbec peniaze. Ako je to možné? Narodili sa v koncentračnom tábore v smutne slávnej Severnej Kórei. Len pár jedincom sa odtiaľ podarilo uniknúť. No jeden z nich prezradil desivú realitu, ktorá predčí aj tie najhoršie predstavy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes vám nebudeme rozprávať o ohavných zverstvách, ktoré sa odohrali počas existencie nacistického Nemecka. Po ich odhalení sa všetci dušovali, že to, čo sa dialo, sa už nikdy nemôže opakovať. No ako sa ukázalo, nič nie je nemožné v Severnej Kórei, v štáte, v ktorom by asi nikto z nás nechcel dobrovoľne žiť.

“Verím, že budete veľmi znepokojení a rozrušení a vaša reakcia na tieto ohavnosti bude podobná, ako zažil generál Eisenhower a ostatní, ktorí prišli do povojnovej Európy a objavili tam koncentračné tábory,” povedal pre agentúru Reuters v roku 2013 vyšetrovateľ Michael Kirby.

Podľa správy Amnesty International a Výboru pre ľudské práva v Severnej Kórei v súčasnosti žije vo väzenských táboroch viac ako 200-tisíc ľudí. Doposiaľ podľa predbežných štatistík v nich zomrelo až 400-tisíc osôb. Samozrejme, diktátorská vláda opakovane popiera pravdivosť týchto správ a bojkotuje aj vyjadrenie OSN. Ale Kim Čong-Un nemôže ukryť satelitné zábery a vzrastajúce množstvo utečencov z táborov, ktorí svedčia o tienistých stránkach režimu.

V krajine, kde žije 25 miliónov ľudí, viac ako 200-tisíc „sa stratí“ v brutálnych koncentračných táboroch, ktoré sú roztrúsené po celej krajine

freekorea.us

Bývalí väzni hovoria o skutočne hrozných podmienkach. Každoročne zomrie 20% až 25% väzňov. (Toto je prvá zo súboru ilustrácií, ktoré nakreslil bývalý väzeň)

imgur

V Severnej Kórei platí „spoločné previnenie“. Do väzenia pošlú celú rodinu, dokonca i keď sa niekto previní „zlou myšlienkou“.

commons.wikimedia.org

Shin Dong-hyuk sa narodil v koncentračnom tábore. Žil tam 23 rokov, až dokedy sa mu nepodarilo utiecť. Podal tak neuveriteľné svedectvo.

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

Len pár ľuďom sa podarilo utiecť. Dôvod je jednoduchý. Ktokoľvek, kto sa o útek pokúsil, alebo ho plánoval či len naň pomyslel, bol popravený. Ostatní väzni sa na to museli pozerať.

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

Hlad v táboroch je každodennou realitou. Väzni dostávali iba kukuričnú kašu a kapustu. „Stále sme boli hladní,“ tvrdí Shin. Dozorcovia im však tvrdili, že hlad je najlepšie pokánie za previnenia, ktoré učinili. Často jedli potkany a hmyz, len aby nezahynuli od hladu.

Väzňom v strave chýbajú bielkoviny aj vápnik. Čoskoro sú zhrbení a kvôli omrzlinám strácajú prsty na nohách. Nezriedka v 45-ke vyzerajú ako starci. Teda, ak sa takéhoto veku dožijú. Strážcovia sa k ním nesprávajú ako k ľuďom. Terorizujú ich a mučia len pre zábavu. Lepšie zaobchádzajú so zvieratami. Väzni sa tak nachádzajú pod neustálym stresom.

imgur

Shinovi chýba jeden článok prstov. Odsekli mu ho za trest, pretože náhodou pokazil jeden stroj počas práce v továrni

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

Ako 13-ročného Shina zavliekli do podzemnej mučiarne. Musel sa prizerať, ako mučia jeho matku a staršieho brata, ktorých prichytili pri pokuse o útek. „Zavesili ma za členky a mučili ma s ohňom,“ povedal Shin.

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

Všetky metódy mučenia sú zlé. No niektoré sú otrasnejšie, než tie ostatné

imgur

K ženám nie sú dozorcovia o nič zhovievavejší

imgur

 Tehotenstvo je prísne zakázané, s výnimkou “manželstiev,” ktoré zorganizovali dozorcovia. Jeden väzeň dosvedčil, že bol svedkom toho, keď donútili väzenkyňu utopiť svoje bábätko v kadi plnej vody

imgur

Väzni  (aj muži aj ženy) sa podľa vysilenia delia do troch kategórií:

imgur

Ak sa väzňovi podarí utiecť strážcom a dostať sa cez elektrický plot…

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

…musí sa dostať cez hranice s Čínou. Ak ho chytia, pošlú ho s najväčšou pravdepodobnosťou naspäť

Shin Dong-hyuk CBS NEWS

Koncentračné tábory sa nenachádzajú len v Severnej Kórei. Režim posiela „nepohodlných“ aj do pracovných táborov na Sibír. A o nich ste už určite niečo počuli

VICE

Aj takto vyzerá „povinnosť k vlasti.“ Väzni sú posielaní na Sibír na 5 až 10 rokov. Málokto to však vydrží.

VICE

Zatiaľ čo Severná Kórea popiera existenciu táborov, satelitné snímky ukazujú tábory, ktoré sú rozptýlené po celej krajine

Google Earth

Ďalšia nedávna správa hovorí o tom, že až 20- tisíc väzňov zomrelo počas choroby alebo následkov vyhladovania, pretože niektoré z táborov v roku 2013 zavreli a väzňov tak prenechali napospas osudu

REUTERS/KCNA

Ostatní Severokórejci majú strach z gulagov. A preto sú lojálni voči diktátorskému režimu

wikipedia.org

KimČong-Un pokračuje v diktátorskom režime svojich predchodcov

REUTERS/KCNA

Možno po prečítaní tohto článku už tak veľmi nebudeme hundrať nad politickou situáciou v našej krajine. My ju našťastie od Severokórejcov máme možnosť ovplyvniť.

Pozri aj: Vypichovanie očí, sťahovanie z kože a odrezávanie končatín. Najhorší koncentračný tábor histórie nebol Osvienčim a nezabíjali v ňom Nemci, no vie o tom len málokto

interez.sk (Michaela), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články