Severokórejské úrady sa rozhodli zhromaždiť rukopisy od tisícok ľudí. Ich cieľom je nájsť páchateľa, ktorý sa odvážil napísať na stenu jednej z budov v hlavnom meste hanlivý nápis urážajúci Kim Čong-una.
Graffiti nápis uráža Kim Čong-una
Obyvatelia krajiny musia úradom odovzdať rukou písaný test po tom, čo sa v hlavnom meste objavil graffiti nápis urážajúci lídra Kim Čong-una. Nápisy haniace politikov sa objavujú v každom meste po celom svete, Kim Čong-un sa však rozhodol, že sprejerovi to neprejde bez trestu, píše portál LAD Bible. Vinníka neminie krutý trest, pravdepodobne na niekoľko rokov poputuje do pracovného tábora, hroziť mu však môže aj trest smrti.
Chce to poriadnu dávku odvahy a nespokojnosti, aby človek nasprejoval na stenu budovy v hlavnom meste urážlivý nápis. Graffiti sa podľa portálu Daily NK podarilo objaviť v Pchjongjangu ešte 22. decembra. „Kim Čong-un je sk**vysyn. Ľudia umierajú od hladu kvôli tebe,“ hlása nápis.
Prehrešok berú mimoriadne vážne
V tom čase sa v meste odohrávalo stretnutie aktuálne vládnucej Kórejskej strany práce. Oblasť bola okamžite uzavretá a miestni robili všetko pre to, aby nápis zo steny odstránili. V snahe vypátrať páchateľa úrady preštudovali rukopis množstva miestnych pracovníkov, ale aj študentov. Preskúmať plánujú aj záznamy z bezpečnostných kamier. Po celom meste ich nechal Kim Čong-un od roku 2011 namontovať tisícky.
Úrady berú tento prehrešok mimoriadne vážne, a to nielen preto, že nápis uráža súčasného lídra. 17. decembra, teda krátko predtým, ako sa nápis objavil, si totiž Severná Kórea pripomenula 10. výročie úmrtia predchádzajúceho vládcu Kim Čong-ila. Okrem toho, 24. decembra si národ pripomína narodeniny Kim Čong-suk, babičky súčasného vodcu.
Vládne noviny Rodong Sinmun informovali, že severokórejskí vojaci budú panovníka chrániť vlastným telom. Vytvoria okolo neho neprekonateľnú pevnosť a nepriestrelnú stenu. Ochotne za neho položia aj svoje životy. Niektorí odborníci si myslia, že Kim Čong-un v súčasnosti prežíva mimoriadne náročné obdobie, možno aj najťažšie, odkedy sa dostal na čelo krajiny. Môže za to pandémia koronavírusu, ale aj sankcie zo strany OSN, či spôsob, akým krajinu vedie.
Nahlásiť chybu v článku