Severná Kórea sa priamo vyhráža piatim európskym a ďalším krajinám a odkazuje im, že tvrdo zaplatia. Kim Čong-un tieto svoje vyhrážky tlmočil cez tamojšiu ministerku zahraničia Čche Son-hui.
Krajine na severe Kórejského polostrova prekáža novovytvorený tím na monitorovanie sankcií, ktorý vedú Spojené štáty a má dohliadať na severokórejský jadrový a raketový program, píše Euronews. Vyhrážky tak okrem USA dostalo aj Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Spojené kráľovstvo, Austrália, Kanada, Južná Kórea, Japonsko a Nový Zéland.
Zaplatia „vysokú cenu“
Tieto krajiny podľa ministerky za svoje činy zaplatia „vysokú cenu“, pretože podľa nej vraj porušili zvrchovanosť Severnej Kórey. KĽDR pritom v nedeľu obvinila aj generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa z dvojakého metra. Dôvodom bola výzva na zdržanlivosť, ktorú krajine adresoval po zničení ciest spájajúcich oba kórejské štáty, kým údajný prienik juhokórejských dronov na územie KĽDR prešiel mlčaním, vyhlásil zástupca ministra zahraničných vecí pre medzinárodné organizácie Kim Son-gjong.
Vyhlásenie zástupcu KĽDR bolo reakciou na výzvu šéfa OSN na uvoľňovanie napätia a návrat k dialógu po tom, ako Severná Kórea minulý týždeň odpálila medzikórejské cesty a železnice na svojej strane prísne stráženej hranice s Južnou Kóreou.
Najnovšie sa hovorí aj o nasadení severokórejských vojakov na Ukrajinu, aby tam bojovali po boku Ruska. Tento krok by podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho predstavoval „zásadnú eskaláciu“ toho konfliktu. Reagoval tak na minulotýždňové oznámenie juhokórejskej tajnej služby, podľa ktorej Severná Kórea vyslala do Ruska 1500 vojakov, ktorí tam momentálne absolvujú výcvik a následne budú vyslaní na front na Ukrajine.
Nahlásiť chybu v článku