Foto: Drobný dom

Stavba domu môže byť aj ekologická a nemusí vás nutne stáť množstvo peňazí. Tu je jedna z možností, ako na to.

V Gazdovskej dedinke Abeland v obci Lozorno neďaleko Bratislavy vyrastie unikátny domček v korunách javora. Šimon Abel sa ho rozhodol postaviť vlastnoručne, ekologicky a šetrne k prírode. Navyše, búra stereotypy, podľa ktorých je stavba domu nutne spojená s obrovským zadlžením sa. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Šimon Abel sa prírode a práce s drevom venuje od malička. „Už ako malý chlapec som si staval bunkre na zemi, pod zemou aj na stromoch. Vysoká škola a odbor drevostavby ma uistili, že som si vybral správne a že chcem stavať domy predovšetkým z dreva a iných prírodných materiálov,“ hovorí.

Už dávnejšie sa zapojil hneď do niekoľkých projektov, z ktorých spomína Dubodom vo Svätom Jure či Domček na orišeku v Borskom svätom Jure. „Momentálne dokončujem Tajný dom – tiny house, v ktorom budem bývať s mojou rodinkou,“ hovorí o svojich začiatkoch i súčasnej práci Šimon.

Foto: Drobný dom

„Mojím hlavným zameraním sú domy na stromoch a mobilné domy, popri tom robievam aj iné veci ako altánky, záhradné domčeky a podobne. Svoju prácu prepájam aj s inými aktivitami, ktorým sa venujem, ako napríklad kováčstvo a arboristika. Snažím sa spájať viaceré remeslá v jeden celok,“ hovorí.

Svoju prácu v krajine sa snaží podriadiť predovšetkým prírode a zbytočne ju nenarušovať a nezaťažovať. „Nie som architekt, ale na stavbu sa pozerám v kontexte s okolitou krajinou.“

„Snažím sa, aby dom v krajine nevyčnieval a nerušil ju, ale naopak zapadol do nej.“

Hlavným cieľom domu v korunách stromov má byť prepojenie ľudského obydlia s prírodou a čo najmenším zásahom do krajiny. A v tomto duchu sa nesie aj samotná stavba domu v korune javora a výber použitých materiálov.

Foto: Drobný dom

„Dom v korune javora je vsadený do koruny mohutného stromu. Ako lepšie prepojiť prírodu s ľudským obydlím, než pobyt v korune stromu? Návštevník má priamy kontakt s prírodou,“  vysvetľuje Šimon.

Kmeň súčasťou interiéru, pohyb konárov, šum listov, život vtáctva a iného zvieratstva sú všetko aspekty, ktoré ťa zbližujú s prírodou.“

„Konštrukcia domu je kotvená priamo k stromu, pričom časť zaťaženia pomáhajú prenášať podporné stĺpy. Okrem malých betónových pätiek nebolo treba robiť žiadne veľké základy a terénne úpravy. Samozrejme, pre strom je to určitý zásah, preto som celý proces výstavby a prípravy stromu rozdelil do niekoľkých rokov, aby si strom na daný zásah postupne zvykal,“ hovorí šikovný tvorca chystaného projekte o tom, ako to bude vo výsledku vyzerať. Domček sa už postupne na strome rysuje.

Foto: Drobný dom

Ekologický dom, ktorý berie ohľad predovšetkým na prírodu

„Pod pojmom ekologický dom mám na mysli predovšetkým prírodné stavebné materiály, z ktorých je postavený. Drevo ako prírodný materiál som sa snažil využiť v plnej miere. Voľba vhodného dreva, jeho úprava a správne konštrukčné riešenie sú veci, ktoré bolo treba k dosiahnutiu kvalitného prevedenia a dlhej životnosti správne naprojektovať.“

„Filozofiou mojej práce je nezanechať po sebe žiadnu výraznú ekologickú stopu, a nezadlžiť sa kvôli bývaniu po zbytok svojho života.“

„Konštrukcia domu je zo smrekového dreva, interiér tvoria brezové preglejky, pričom časti vystavené poveternostným podmienkam, ako fasáda, strecha a terasa, sú z odolného červeného smreku,“ hovorí Šimon, ktorého projekt domčeka zaujme aj jeho tepelnou izoláciou. Na tú bola využitá miestna ručne spracovaná ovčia vlna. „Kvôli náročnosti spracovania ovčej vlny bola izolácia skombinovaná aj s drevovláknitou izoláciu, teda tiež čisto prírodný materiál.“

 

Foto: Drobný dom

Na jeho stavbe pracuje sám

Čo možno najväčšmi všetkých prekvapí, je fakt, že Šimon na domčeku v korune javora pracuje v prevažnej miere sám. „Jednou z myšlienok projektu bolo organizovanie workshopov prístupných pre všetkých záujemcov. Občas sa našli dobrovoľníci a brigádnici, ktorí priložili ruku k dielu. Pomocou viacerých ľudí sa snažím práce trochu urýchliť, nakoľko ako robota pre jedného je to naozaj na dlho.“

A táto práca sa zaručene vyplatí. Ako sám charakterizuje svoje diela, okrem toho, že si vlastnoručne dokáže postaviť svoje bývanie ekologickým spôsobom, je za tým aj myšlienka určitej slobody.

Foto: Drobný dom

„Domček som navrhol tak, aby fungoval energeticky celkom samostatne. Nie sme závislí na elektrickej prípojke, vode a podobne. Je to pre nás určitá sloboda nebyť zadlžení a mať nízke náklady na bývanie. A práve to sa snažím ponúknuť ľuďom, ktorí by chceli žiť možno podobným spôsobom života.“

Dom v korunách javora bude hotový do konca tohto roka. Ak by ste sa chceli podobným životným štýlom inšpirovať alebo ho vyskúšať, na jar bude otvorený pre návštevníkov, no iba v obmedzenom počte. Prevažne má slúžiť na osobné účely. Pre viac informácií o priebehu stavby navštívte Drobný dom na Facebooku a Instagrame.

Uložiť článok

Najnovšie články