Šesť najväčších bánk v USA upustilo od cieľa nulových emisií s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že blížiaca sa inaugurácia Donalda Trumpa na pozíciu amerického prezidenta prinesie politický odpor proti klimatickým opatreniam. Referuje o tom web The Guardian.
Net Zero Banking Alliance (NZBA), vedená bankami a podporovaná Organizáciou Spojených národov (OSN), je skupina popredných svetových bánk, ktoré sa zaviazali zosúladiť svoje aktivity v oblasti pôžičiek, investícií a kapitálových trhov tak, aby do roku 2050 dosiahli nulové emisie skleníkových plynov.
Do skupiny šiestich amerických bánk, ktoré sa rozhodli upustiť od tejto iniciatívy, patrí JP Morgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo a Goldman Sachs. Všetkých šesť bánk sa pre tento krok rozhodlo začiatkom decembra.
Trump chce „vŕtať, vŕtať, vŕtať“
Trumpove sľuby deregulovať energetický sektor, zrušiť environmentálne pravidlá a „vŕtať, vŕtať, vŕtať“ boli veľkou súčasťou jeho kampane a očakáva sa, že budú tvoriť kľúčovú časť jeho plánu na riadenie Spojených štátov, najväčšieho svetového producenta ropy a zemného plynu.
Paddy McCully, hlavný analytik skupiny Reclaim Finance, povedal, že „náhly odchod týchto veľkých amerických bánk z NZBA je úsilím vyhnúť sa kritike zo strany Trumpa a jeho klimatických popieračov“.
„Pred niekoľkými rokmi, keď bola zmena klímy v popredí politickej agendy, banky sa chceli pochváliť svojimi záväzkami konať v tejto oblasti. Teraz, keď sa politické kyvadlo otočilo opačným smerom, sa zrazu pôsobenie v oblasti klímy nezdá byť pre veriteľov z Wall Street také dôležité,“ skonštatoval McCully.
Nahlásiť chybu v článku