Seriál pripravuje štúdio Amazon a na nakrúcanie dohliada samotný Jeff Bezos, čo len potvrdzuje jeho lásku k tejto úžasnej sérii. Tvorcovia nám už sľúbili hneď päť sérii. Doposiaľ vieme, že seriál sa bude zaoberať príbehom mladého Aragorna a pôjde o najdrahšiu seriálovú záležitosť všetkých čias.
Čakanie si môžete skrátiť čítaním kníh, alebo sledovaním všetkých šiestich filmov z prostredia Stredozeme. Zastaviť sa však môžete aj pri niekoľkých detailoch o tejto sérii, ktoré vám určite unikli.
Spojitosť medzi trilógiami
Každému je jasné, že filmy o Pánovi prsteňov a o Hobitovi pochádzajú z rovnakého sveta. Čo ste však pravdepodobne nevedeli, je existencia množstva prepojení. Asi najvýznamnejším prepojením, ktoré možno vášmu oku neuniklo sú trolovia, ktorých sme mali v Spoločenstve prsteňa možnosť vidieť len na moment. Samozrejme však ide o rovnakých trolov, ktorí skameneli v Hobitovi a v oboch filmoch ich môžeme vidieť v rovnakých pozíciách. Je vidieť, že Jackson si skutočne dával bacha na detaily a interakciu filmov.
Zaostalosť trpaslíkov
Napriek tomu, že film sleduje knihu o Hobitovi tak presne ako sa len dá, boli tu nutné mierne úpravy. Medzi nimi boli postavy trpaslíkov, na ktoré sa Tolkien tak trochu vykašľal. Tie v knihe pôsobia, akoby mali len hromadu ťažko-zapamätateľných mien, no žiadne povahy. Práve vytvorenie povahových čŕt týchto postáv bolo jedným z hlavných dôvod, prečo trvalo tak dlho, kým sa Jackson pustil do nakrúcania. A skutočne odviedol dobrú prácu.
Najznámejšia scéna
Jedna z najznámejších scén, ktorá sa objavila hneď na začiatku prvého filmu, je v skutočnosti založená na kreslenom filme Pán prsteňov zo 70. rokov. Scéna, kde sa krčia traja Hobiti pod obrovským koreňom a snažia sa ukryť pred zlovestným Nazgûlom je natoľko dobrá, že by ste si mysleli, že pochádza priamo z myslí filmárov. Opak je však pravou. Tie najlepšie veci si občas treba „požičať“.
Legolasova chôdza
O elfoch je známe, že disponujú dokonalým imunitným systémom, ktorý ich uchráni pred akoukoľvek chorobou. Tiež sú nesmrteľní a to im umožňuje v boji množstvo výhod. Mimo toho, že všetci vyzerajú akoby ich vytesal Michelangelo, majú zjavne aj vrodené snežnice. Tak sa to aspoň javí v zábere, kde Legolas kráča naprieč snehovou búrkou a ako jediný z celej výpravy nemá najmenší problém s tým, že by sa prepadával pod záveje snehu. Toto však bolo obsiahnuté aj v originálnom scenári. Elfovia totiž dokážu našľapovať veľmi zľahka. Napriek tomu, že toto môžeme považovať za zanedbateľný detail, producenti si aj tak mysleli, že je príliš dôležitý na to, aby sa vo filme neobjavil. Detail Legolasovej chôdzu môžete vidieť vo videu na 2:13.
Zmeny v Hobitovi
Peter Jackson urobil všetko preto, aby boli jeho filmy čo najpresnejšie. Stále sa tu však nájde množstvo rozporuplných detailov. Jedným z nich je aj dosť podstatný Smaug. Ten bol na počiatku série vykreslený ako štvornohá okrídlená príšera. Zjav draka či wyverny nabral až v Smaugovej pustatine, kedy sa ho tvorcovia rozhodli vylepšiť. Pokiaľ však vlastníte na Blu-ray Extended edíciu Hobita, táto chyba je tu odstránená.
Hovoriace zvieratá
V Tolkienových knihách dokázalo množstvo zvierat rozprávať. Na tieto nákladné scény sa však filmári vykašľali a rozhodli sa ich vypustiť. Samozrejme. Ide o podstatnú zložku príbehu, ktorá dokresľuje atmosféru sveta. Avšak aj bez takýchto efektov boli náklady na film astronomické a tak je pochopiteľné, prečo sa sem hovoriace zvieratá nedostali. V Bitke piatich armáda sa však nájde pekné cameo, v ktorom Thorin pošle správu po vrane. Síce sa vrana nedostala z knihy až na plátno, no je vidieť, že tvorcovia si dali záležať.
Režisér vo filme
Už od čias Hitchcockových filmov je bežné, že sa režisér snímku na pár chvíľ mihne pred kamerou. Niečo podobné robí Tarantino vo svojich filmoch, kde pre seba píše drobné úlohy. Jacksonove postavy si však nevyžadujú veľký backstory, keďže sa vždy objavia len na pár sekúnd. Zaujímavosťou je, že Jackson si takýmto spôsobom zahral v každom jednom filme zo sveta Pána prsteňov.
Nerozpoznateľné zvuky
Stredozem je plná fantastických príšer, ktoré disponujú originálnymi zvukmi. Tieto zvuky bolo veľmi ťažké nájsť, no režisér si pomohol. Našťastie existuje rada kreatívnych ľudí, ktorí namiešali tie správne zvuky pre určité scény. Stonanie príšery je v skutočnosti zvuk mroža, iné bytosti zastúpili kone. Jednou zo zábavnejších scén je bitka pri žľabe, kde výkriky vojakov nahradili fanúšikovia na zápase kriketu.
Nezapamätateľný scenár
Keď už bol film v procese natáčania Peter Jackson stále nebol spokojný s tým, ako vyzeral scenár. Spoločne so scenáristami Franom Walshom and Philippou Boyens prerobili scenár niekoľkokrát. To spôsobovalo hercom veľké problémy, neustále aktualizované repliky si nevedeli zapamätať. Viackrát sa stalo, že sa museli učiť scenár na novo noc pred nakrúcaním. Najväčší problém mal Sean Bean, ktorý hral Boromira. Jeho repliky boli menené neustále. V scéne, kde stál pred radou Elrondu ho môžete vidieť, ako sa občas pozerá smerom nadol, aby mohol čítať scenár položený na zemi.
Bonus: Tolkienovmu synovi sa filmy vôbec nepáčili
Samozrejme, že tento bod ste si naozaj nemali ako všimnúť. Jedine, že by ste sa zaujímali o každý, čo i len najmenší detail týkajúci sa série. Jeden z najväčších spisovateľov všetkých čias, ktorý stál za vznikom Hobita, Pána prsteňov, Stredozeme a planéty Arda, za sebou zanechal niekoľko detí. Jeho syn Christopher Tolkien sa po otcovej smrti venoval editácii jeho nikdy nevydaných zväzkov, aby mohli byť naďalej publikované. Jedna z takých kníh vyjde už v auguste.
V roku 2012 poskytol Christopher, ktorý má v súčasnosti úctyhodných 93 rokov, rozhovor pre francúzsky denník Le Monde. V tomto rozhovore uviedol, že filmy, ktoré boli adaptáciou kníh jeho otca, sa mu nikdy nepáčili. „Vypitvali tieto knihy, aby mohli 15 – 25 rokov robiť akčný film. Vyzerá to tak, že Hobit sa bude niesť v podobnom duchu,“ hovorí Tolkien. Rozčúlilo ho aj to, že filmy vniesli do tejto série len o čosi viac komerčnosti, o ktorú zjavne nestojí.
Nahlásiť chybu v článku