Minulý mesiac bol celosvetovo najteplejším júnom od začiatku vedenia záznamov, oznámila v pondelok služba monitorovania klímy EÚ. Mimoriadne teploty pretrvávali už 13. mesiac po sebe, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Vyššie teploty v porovnaní s príslušným mesiacom predošlých rokov namerali v každom mesiaci od júna 2023, vyplýva zo správy Služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie.
Nemôže za to len El Niňo
„Je to viac než len štatistická odchýlka a poukazuje to na veľký a pokračujúci posun naše klímy,“ uviedol riaditeľ C3S Carlo Buontempo. „Aj keď sa táto špecifická séria extrémov niekedy skončí, s pokračujúcim otepľovaním klímy budeme svedkami prekonávania nových rekordov.“
Podľa Buontempa je to nezvratné, pokým bude ľudstvo vypúšťať do atmosféry ďalšie skleníkové plyny.
Séria rekordných teplôt sa zhoduje s prírodným javom El Niňo, ktorý prispieva k teplejšiemu počasiu na celom svete, uviedol vedec z C3S Julien Nicolas. „Bol jednou z príčin teplotných rekordov, nie však jedinou,“ uviedol pre AFP.
Nové maximá dosiahli aj teploty oceánov. K horúčavám vo svete prispeli rekordné teploty povrchu mora v Atlantickom oceáne, v severnom Tichom oceáne a v Indickom oceáne. Teploty povrchu mora boli v júni na najvyšších nameraných hodnotách už 15. mesiac po sebe, čo Nicolas označil za pozoruhodné.
Nahlásiť chybu v článku